Niektorí pristáli ráno vo Viedni, ďalšia skupina priletela popoludní na bratislavské letisko. Slováci išli do himalájskej krajiny s inými očakávaniami, s cieľom užiť si krajinu a prostredie, no zrejme na situáciu, v ktorej sa v Nepále ocitli, nikdy nezabudnú. Aké hrôzy tam prežili?
Tibor Kováč, Stupné: Cesta bola zavalená
Na svoj prvý pobyt v Nepále nikdy nezabudne ani Slovák Tibor. „Človek to nikdy nezažil, nebolo to nič príjemné,“ hovorí. „Videli sme z kopcov, ako sa prášilo, padalo dole do údolia, všade boli kamene, na niektorých miestach, ktorými sme prechádzali, bola cesta zavalená, ale dalo sa prejsť, prešli sme do Káthmandu a zložili sme sa v stanovom tábore,“ rozhovoril sa o tom, ako to v krajine vyzeralo. Tvrdí, že nebol v meste, dostal sa len na letisko. „Viem že niektoré stavby popadali, ľudia sú zúfalí, ani oni to nezažili. Náš hotel bol uzavretý, takže sme prespali v stanovom tábore. Strávili sme deň a pol na letisku a po častiach sme odleteli domov,“ dodal.
Denis Veselý, Bratislava: Odhadzoval som všetko, čo bolo predo mnou
Bratislavčana Denisa zasiahlo ničivé zemetrasenie v čase, keď bol s partiou na obede v reštaurácii. „To bol taký pocit, ako keby vám išiel kamión ponad hlavu, nevedeli sme, čo sa deje, dlho nám trvalo aj zareagovať, my nie sme zvyknutí na tieto stavy. S kamošom sme asi päť sekúnd pozerali na seba, potom sme asi o trištvrte sekundy vybehli, bol to neuveriteľný adrenalín. Odhadzoval som všetko, čo bolo predo mnou. Mohlo sa to kľudne zrútiť,“ opísal hrozné chvíle. Spočiatku, keď sa zemetrasenie začalo, si myslel, že sa nič hrozné nedeje. „Videl som opretú budovu jednu o druhú, tak mi to bolo jasné. Potom volal aj náš šerpa, lebo tam má rodinu, hovoril, že je to tam zlé, sú tam mŕtvi,“ povedal Denis, ktorý už zemetrasenie zažil v Anglicku, keď len „trošku zatriaslo“.
Andrea, Nová Lehota: Všetci kempujú vonku v parkoch
V Nepále sa nachádzala aj mladá Slovenka. „Najprv sme si mysleli, že padá budova, v ktorej sme sedeli. Ale potom sme vybehli a videli sme, že sa všetko trasie,“ opísala. Situácia v krajine je podľa jej slov dosť zlá. „Čistia cesty, kde sú popadané domy, všetci kempujú v parkoch, vonku, proste nikto sa neodváži ísť dovnútra,“ dodala. Po katastrofe v krajine, v ktorej je niekoľko desiatok Slovákov, sa začali ozývať aj kritické ohlasy na adresu našich úradov. Slovenka sa na prístup našich úradov nesťažovala.
Stanislav, Hlohovec: Domácim padali domy na hlavu
Spolu s kamarátom Tomášom prileteli do Viedne po troch týždňoch trekingu v Himalájach. „Strašne som sa bál. V Nepále som už zažil veľkú zimu či zosuvy pôdy, ale toto bol najhorší pocit v mojom živote. Zrazu sa zotmelo, všetko naokolo hučalo, fúkal veľmi silný vietor, vtáky šialene vrieskali a poletovali,“ opísal. Situáciu, ktorá v Himalájach nastala, prirovnal k totálnej panike. „Domáci boli zmätení, na rozdiel od nás im na hlavu padali ich vlastné domy. Bolo to pre nich ešte horšie,“ dodal.
Gabriel Točka, Nitra: Otrasy prichádzali často
So skupinou turistov bol aj Gabriel. Športová časť zájazdu bola ukončená a skupina mala dva posledné dni, ktoré chceli stráviť v Káthmandu. „Počas obeda v reštaurácii sa však začala triasť zem. V tej chvíli sme vybehli z budovy, našťastie tá budova prežila a nikto sa nezranil. Zem sa triasla asi dve minúty s rôznou intenzitou,“ opísal situáciu Gabriel. Počas cesty do hlavného mesta videli z autobusu ľudí, ktorí odišli z domov a sedeli na lúkach. „Keď sme prišli do Káthmandu, bola dopravná zápcha, lietali helikoptéry, jazdili sanitky a videli sme mnoho spadnutých budov, pred ktorými boli davy ľudí,“ opísal. Povedal, že otrasy prichádzali často, silnejšie boli dvakrát. So skupinou si pred letiskom spravili stanový tábor.
Ako pomáhajú naše úrady ?
Podľa situácie naše zastupiteľské úrady a honorárni konzuli môžu poskytnúť:
Štandardnú pomoc:
Kontakt a pomoc pri kontaktovaní rodiny a príbuzných.
V prípade poškodenia, zničenia, straty, krádeže alebo odcudzenia dokladov vystaviť náhradný cestovný doklad na návrat do vlasti.
Pomoc a súčinnosť pri zabezpečení lekárskej starostlivosti v mieste.
Odporučiť právnych zástupcov v prípade, že to okolnosti vyžadujú.
Poskytnúť, resp. zabezpečiť tlmočenie v mieste.
Odporučiť spôsob prevodu finančných prostriedkov v mieste - podľa okolností.
Ak je to možné predvídať - včasné varovanie formou cestovného odporúčania.
Mimoriadna/krízová situácia:
Iniciovanie a súčinnosť pri koordinácii záchranných prác.
Komunikácia s rodinami.
Koordinácia repatriácie/evakuácie.
Nemôžu:
Zaplatiť účty (napr. za nemocnicu, hotel, reštauráciu, vrtuľník).
Zaplatiť letenky alebo rezervovať cestovné lístky.
Suplovať advokátske služby.
Ako sa o vás pri katastrofe postará poisťovňa?
Pri cestovaní do zahraničia by malo byť cestovné poistenie samozrejmosťou. Situácia, aká nastala v Nepále, sa môže zopakovať aj inde, navyše, ak je potrebná evakuácia, sa môže stať, že s nedostatočným poistením si narobíte poriadne problémy. Aké cestovné poistenie teda zvoliť?
Allianz
Ponúka krytie liečebných nákladov, úrazu, batožiny, zodpovednosť za škodu, doplnkových asistenčných služieb a prípadné pripoistenie nákladov na záchrannú činnosť. Odvoz zraneného patrí do poistenia liečebných nákladov, vyhľadávanie a vyslobodzovanie poisteného v tiesni je kryté poistením nákladov na záchrannú činnosť. Predčasný odlet napríklad z letiska v Nepále do Európy poistením krytý nie je. Pre bežného dospelého turistu v Nepále (t. j. bez rizikového príplatku) individuálne poistenie v rozsahu liečebných nákladov (bez limitu), úraz, batožina, zodpovednosť za škodu, doplnkové asistenčné služby vrátane poistenia nákladov na záchrannú činnosť, bez uplatnenia zliav, je 3,70 eura na deň.
Generali
Základom je poistenie liečebných nákladov a poistenie pátrania a záchrany, nachádzajú sa vo všetkých produktoch ich cestovného poistenia, ktoré na deň stojí 1,90 eura. Budete krytí na liečebné náklady, čiže na ambulantné ošetrenia, hospitalizáciu, pátranie a záchranu, repatriáciu do vlasti, taktiež horskú službu - vrtuľník. Poistné krytie poskytujú maximálne do výšky 5 000 m n. m., tie nad túto výšku sú chápané ako mimoriadne nebezpečné činnosti. Zároveň upozorňujú, že sú vylúčené expedície do neprístupných a neprebádaných oblastí. Ak sa klient nachádza v oblasti, kde vzniklo napríklad zemetrasenie a je ohrozený jeho život, môže ihneď prerušiť cestu a poisťovňa zorganizuje jeho transport do bezpečia a následne do vlasti.
Union
Základom je mať poistenie liečebných nákladov. Evakuácia z miesta nešťastia je cestovným poistením krytá v prípade, ak by došlo k zraneniu, ktoré vyžaduje lekársku starostlivosť a v mieste nešťastia nie je možné zabezpečiť adekvátnu zdravotnú starostlivosť. Odporúčajú poistenie nákladov na technickú pomoc v prípade záchrannej akcie v horách, komplexný balík s územnou platnosťou na celom svete stojí 2,50 eura na deň.