V prípade, že poslanci dolnej komory reformu odmietnu, Renziho kabinet bude musieť po 14 mesiacoch odstúpiť. Termín hlasovania zatiaľ nestanovili, uviedla agentúra AP. "Poslanecká snemovňa má právo poslať ma preč, ak chce. Kvôli tomu sú hlasovania o dôvere," komentoval premiér rozhodnutie, ktoré padlo na mimoriadne zvolanom zasadnutí kabinetu.
Spojenie volebnej reformy s hlasovaním o dôvere vlády ihneď skritizovali viacerí poprední činitelia Renziho Demokratickej strany, podľa ktorých premiér pritlačil poslancov k múru a potlačil potrebnú diskusiu o predmetnej otázke.
Početná frakcia demokratov vyjadruje nespokojnosť s údajným autoritatívnym Renziho štýlom vedenia strany. Podľa agentúry AP však demokrati zrejme nebudú riskovať predčasné voľby v situácii ekonomickej stagnácie a vysokej nezamestnanosti.
Volebná reforma je jednou z Renziho hlavných priorít. Mala by vytvoriť podmienky pre stabilnejšiu vládu v krajine, kde si spory medzi koaličnými partnermi často vynucujú konanie predčasných volieb.