Ararat (5 137 metrov nad morom) je symbolom Arménov - malého kaukazského národa, ktorý si práve v týchto dňoch pripomína 100. výročie od začiatku desivej genocídy. V Osmanskej ríši vtedy Turci cielene vyvraždili až 1,5 milióna Arménov. Aj preto sú vzťahy medzi Turkami a Arménmi dodnes veľmi napäté.
Posledné dni počúvame o arménskom národe častejšie než dlho predtým. Svet si pripomína 100 rokov od začiatku genocídy Arménov, ktorú mali na svedomí vojenské a politické špičky Osmanskej ríše. Arménov totiž obvinili zo spolupráce a z kolaborácie s cárskym Ruskom, ktoré v tom čase s Osmanmi bojovalo. Masaker si medzi rokmi 1915 a 1918 vyžiadal podľa arménskych odhadov až 1,5 milióna životov. Koncentračný tábor, masové popravy, znásilnenia, pochody smrti - to všetko sprevádzalo besnenie špeciálnych osmanských jednotiek „čete“.
Turecko však genocídunikdynepriznalo a jeho politici tvrdia, že išlo o obete prvej svetovej vojny. Počet arménskych mŕtvych odhadujú na niekoľko stotisíc. Vzťahy medzi Ankarou a Jerevanom sú dodnes veľmi napäté, medzi štátmi napríklad nie je otvorený ani jeden hraničný priechod a nemajú nadviazané diplomatické styky.
Symbolom Arménov je vyše 5 000 metrov vysoký, večne snehom pokrytý stratovulkán Ararat. Na krásny vrch sa každý deň pozerajú aj obyvatelia arménskeho hlavného mesta Jerevanu, vzdialený je iba nejakých 50 km. Ararat sa však nachádza na tureckom území - kam sa Arméni pre uzavreté hranice nemôžu dostať. Vystúpiť na bájnu horu je tak nesplneným snom väčšiny príslušníkov malého kaukazského národa...
Turisti však na Ararat vystúpiť môžu, povinné je povolenie, ktoré si treba vybaviť cez internet s dostatočným predstihom a vyjde približne na 200 eur. Na vrchol musí dobrodruhov zo zákona sprevádzať turecký sprievodca, výstup nie je technicky náročný, nebezpečná môže byť iba nadmorská výška.
Noemova archa
Podľa výkladu knihy Genezis biblický Noe pristál na úpätí Araratu po opadnutí vody pri potope sveta. Práve tu sa tak mal začať príbeh celého ľudského pokolenia. V oblasti Araratu prebieha desaťročia archeologický výskum, pred časom priniesol turecko-hongkonský tím informáciu o náleze skamenelého kusa dreva. Podľa bádateľov ide o hmotný pozostatok Noemovej archy.