Požiar v utorok vypukol v Černobyľskom pralese a nebezpečne sa priblížil aj k zakázanej zóne okolo areálu havarovanej jadrovej elektrárne. Ukrajinské úrady konštatovali, že hladiny izotopov vo vzduchu, vode a na povrchu pôdy zostali v oblasti, kde vyčíňa požiar, ako aj v Kyjeve, nezmenené a zodpovedajú norme. Úrady v Bielorusku, ktoré bezprostredne susedí so zónou okolo černobyľskej jadrovej elektrárne, tiež uviedli, že v regiónoch na juhu krajiny nezaznamenali žiadne zmeny v hodnotách radiácie.
Hovorkyňa ukrajinskej Štátnej služby pre mimoriadne situácie Viktorija Rubanová dnes popoludní pre agentúru Ukrinform uviedla, že lesný požiar vyčíňa na 270 hektároch lesa a lesostepi. Spresnila, že nejde o súvislý pás horiaceho porastu, ale o niekoľko ohnísk s menšou rozlohou na viacerých miestach. Požiar majú hasiči pod kontrolou, a to aj vďaka pozorovaniu z lietadiel a vrtuľníkov, takže sú schopní operatívne zasahovať tak, aby sa plamene ďalej nešírili.
Hovorkyňa tiež uviedla, že obývané oblasti požiarom ohrozené nie sú. Dodala, že v oblasti lesného požiaru vrátane zóny okolo jadrovej elektrárne sa ustavične mení smer vetra, ale dym z požiaru sa postupne rozptyľuje. Ukrajinským hasičom sa v stredu ráno po celonočnom úsilí podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru k zakázanej zóne okolo havarovanej jadrovej elektrárne. Do likvidácie požiaru nasadili vyše 300 ľudí a 51 kusov hasičskej techniky vrátane lietadiel a vrtuľníkov.
Lesný požiar v Černobyľskom pralese vypukol v utorok popoludní a zachvátil okolo 320 hektárov porastu, pričom sa nebezpečne priblížil aj k zóne vytvorenej okolo havarovanej jadrovej elektrárne Černobyľ, kam je zakázaný vstup. Príčiny požiaru v Černobyľskom pralese začalo vyšetrovať ukrajinské ministerstvo vnútra.
Okolo jadrovej elektrárne je vytvorená asi 30 kilometrov široká zóna, do ktorej je zakázaný vstup. Výnimku majú stavební robotníci, ktorí nad poškodeným reaktorom stavajú nový sarkofág, keďže starý sa už rozpadá, ako aj turisti prichádzajúci na krátku prehliadku.