Je jasné, že hneď z nemocnice nepôjdete na letisko smer Ďaleký východ. Vaše bábätko by malo mať pri prvej dlhšej ceste aspoň tri mesiace. Vtedy už má režimy spania a jedenia. Ak dieťa iba dojčíte, nemáte takmer žiadne starosti, jedlo a pitie máte so sebou.
Lietadlo - rýchly presun
Zdravé dieťa môže letieť lietadlom už od jedného mesiaca. Istejšie je však počkať aspoň šesť týždňov a v každom prípade sa poradiť s lekárom. Let by nemal trvať viac ako dve hodiny. Nezabudnite počítať s časom pred odletom a časom pri presune z letiska. Pri rezervácii upovedomte leteckú spoločnosť či cestovnú kanceláriu, že budete cestovať s bábätkom.
Vlak - voľnosť pohybu
Cestovanie vlakom zvážte len vtedy, ak musíte prestupovať. Maratón s batožinou a deťmi po nástupišti by vám cestovanie určite nespríjemnil. Finančná stránka tiež nie je zanedbateľná. Rodinné cestovanie IC/EC vlakom by vám pri niektorých destináciách zaťažilo rodinný rozpočet takmer rovnako ako letecká preprava.
Auto - nezávislosť
Chcete si všetko zobrať z domu? Odskúšanú dojčenskú výživu, plienky, kočík či bielizeň... Neostáva vám nič iné, len ísť vlastným autom. Najlepšie je cestovať v noci, vyhnete sa zápcham. Ak idete cez deň, nezabudnite na rolety proti slnku. Pozor na klimatizáciu, rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 5 stupňov Celzia.
Necestujte prvý ani posledný deň prázdnin, vyhnite sa zápcham. Naplánujte si na každé dve hodiny minimálne 15-minútovú prestávku. Dodržujte pitný režim, u detí sú prehriatie organizmu a dehydratácia životu nebezpečné aj počas kratšej cesty. Zoberte si dostatok vody aj na osvieženie počas jazdy. Niekoľko kvapiek vody na ruky a nohy skvelo osvieži. Zabráňte prievanu, s klimatizáciou opatrne. Detskú stravu prepravujte v chladiacom boxe, prihrejú vám ju v lietadle, na pumpe aj v jedálenskom vozni vo vlaku. V lietadle si rezervujte miesta vpredu, niekedy je možné pripútať dieťa v sedačke na špeciálne miesta. Bezpečnosť je prvoradá, deti v aute prevážajte zásadne v autosedačkách.