V Banskej Bystrici preto pripravili 10 lôžok na oddelení psychiatrie v Rooseveltovej nemocnici, vďaka ktorým tu nájdu pomoc ľudia trpiaci nelátkovými závislosťami. Ide o napríklad o patologické hráčstvo. Ale tiež o tých, ktorí nemôžu žiť bez mobilu, internetu, pornografie či sexu cez sociálne siete. Opraviť si život zničený závislosťou je aj s odbornou pomocou tŕnistá cesta. Svoje o tom vie i Michal, ktorý sa pokúsil o samovraždu. Prišiel pritom o ruku aj o nohy. Šokujú vás aj ďalšie príbehy ľudí, ktorí prešli peklom.
Banskobystrické psychiatrické pracovisko bolo prvé na Slovensku, ktoré vypracovalo metodiku liečby a začalo nelátkové závislosti liečiť už v roku 1993. Lôžka na oddelení však v roku 2011 zrušili, ich znovuzavedením sa program liečby obnoví a pomôže takmer 70 pacientom ročne. „Tak ako aj iní lekári, i my bojujeme o život ľudí,“ hovorí Ludvik Nábělek, primár oddelenia psychiatrie, podľa ktorého majú vlastne závislosti všetko spoločné. Pri látkových závislostiach potrebuje človek svoju dávku alkoholu či drog a ich množstvo sa postupne zvyšuje. Pri nelátkových záležitostiach drogu nahradí telefonovanie či sex po telefóne. Podľa Nábělka závislosť vzniká vtedy, ak ľuďom chýba schopnosť prežívať príjemné chvíle v bežnom živote a nahradia to niečím iným. Teoreticky sa človek môže stať závislým od čohokoľvek, čo mu robí dobre.
Čím skôr to lekári zistia, tým lepšie. Závislosti totiž vedú k zničeným životom. Ľubomír Okruhlica z Centra pre liečbu drogových závislostí tvrdí, že vie o žene, ktorá enormne nakupuje topánky. Nebráni jej to v bežných aktivitách, lebo má dosť peňazí. Takýto človek sa nedokáže zastaviť, ani keď je ohrozená jeho existencia alebo rodina. Evidujú tiež prípady závislostí od poľovania, nadmerného sťažovania, či náboženskej literatúry.
Závislosť od kariet
Nemohol žiť bez pokeru
Michal Morávek (37), Pezinok
Michal bol závislý od pokeru. „Hral som ho na stroji i naživo. Skúšal som aj iné hry, ale tie ma nezaujali. Všetko sa začalo, keď som mal 19 či 20 rokov, a trvalo to päť rokov,“ spomína. Postupne sa od neho odvrátila tehotná priateľka a vydedili ho aj rodičia. Stal sa bezdomovcom. Práve v tom čase sa mu narodila dcérka. Nezvládol to a pokúsil sa o samovraždu tak, že si ľahol na koľajnice. Vlak ho však nezabil, zrážku prežil, lebo ho z koľajiska odhodilo. Prišiel však o obe nohy a časť ruky. „Keď som sa v nemocnici prebral, vytrhával som si infúzie a chcel som zomrieť. Až neskôr mi pomohli rozhovory s odborníkmi. Nikdy predtým som si nepripúšťal, že som závislý. Mal som zafixované, že nemám žiadny problém. Keď moja závislosť vrcholila, celý týždeň som robil aj tri roboty, aby som cez víkend mohol hrať. Skončil som často až vtedy, keď ma vyniesli z herne úplne vyčerpaného. Od hladu som odpadával,“ dodáva Michal s tým, že odhadom mohol prehrať asi päť miliónov korún. V roku 2011 mal recidívu a opäť sa liečil. Nakoniec sa oženil a s manželkou majú dvoch synov-dvojičky, ktoré sa narodili pred 11 mesiacmi.
Gamblerstvo
Pre automaty sa chcel zabiť
Robo Filipko (55), Banská Bystrica
Robo popíjal od mladosti a v 90. rokoch sa liečil z alkoholizmu. „V roku 1994 som jednu závislosť vymenil za druhú, a to za gamblerstvo. Začal som hrať na automatoch, a to intenzívne asi rok. Potom som sa pokúsil o samovraždu,“ spomína muž z Banskej Bystrice. Zjedol také množstvo liekov, že lekári ani neverili, že to môže prežiť. Vtedy sa rozhodol, že sa bude liečiť. „Neviem, koľko som prehral, ale mal som dlhy 300-tisíc korún. V tom období to boli veľké peniaze,“ dodáva Robo Filipko. Po celý čas pri ňom stála manželka Erika, ktorá s ním dodnes chodí na rôzne sedenia. „Bola som pri ňom, ale boli aj obdobia, keď som chcela ujsť. Každý sa však môže potknúť a zaslúži si druhú šancu,“ povedala Erika Filipková.
Závislosť na hrách
Chcel zrážať ľudí
Juraj (34), Banská Bystrica
Jurajovi učarovali počítačové hry, a to tie, kde boli autá. „Zo začiatku to bolo nevinné. Hral som sa pre zábavu, ako takmer každý,“ hovorí muž s tým, že čas, ktorý trávil za počítačom, sa začal predlžovať. Niekedy tam presedel aj 20 hodín, bez vody, jedla či odpočinku. „Bol som nezamestnaný a mal som čas. Postupne som si uvedomoval, že je to problém, ale nechcel som si to pripustiť. Až potom, keď som sedel vo svojom aute a mal som nutkanie zrážať ľudí na chodníkoch, som vyhľadal odborníkov a následne som z počítača všetky hry vymazal,“ dodáva Juraj.
Závislosť od nakupovania
Starým oblečením zaplnila byt
Irena (29), Nitra
Mladá žena z Nitry milovala nákupy tak ako takmer každá žena. „Chodila som s kamarátkami, po víkendoch sme cestovali po celom Slovensku či do Rakúska. Potom sme objavili second handy,“ spomína Irena, ktorá si postupne začala uvedomovať, že do second handov už chodí sama, bez kamarátok a byt sa jej zapĺňa nepotrebným oblečením, ktoré si nikdy neobliekla. „Chodila som tam, lebo som si myslela, že medzi starými vecami nájdem vzácny a originálny kúsok. Napĺňal ma ten moment nakupovania, keď som sa mohla v tých handrách doslova hrabať. Pomohli mi až ambulantné návštevy u lekára,“ dodáva Irena.
Novodobé závislosti:
-
od počítačových hier
-
od sexu cez sociálne siete alebo po telefóne
-
od nakupovania
- od esemeskovania
Ak máte tieto príznaky, potrebujete odbornú pomoc:
- Čoraz viac - u alkoholika sa množstvo dávok postupne zvyšuje. Pri nelátkových závislostiach človek trávi stále viac a viac času pri internete či telefóne, podľa toho, o aký druh závislosti ide.
- Abstinenčný syndróm - prejavuje sa aj pri nelátkových závislostiach. Pacientovi to chýba, trpí nespavosťou, je nervózny a podráždený.
- Strata kontroly - napríklad pri závislosti od nakupovania človek ide kúpiť iba chlieb, a pritom kúpi päť párov topánok.
- Koncentrácia iba na jednu aktivitu - závislý stráca záujem o priateľov, rodinu, svoje koníčky, venuje sa a myslí iba na jednu vec.
Psychické ochorenia
44 000
Počet hospitalizácií v psychiatrických zariadeniach na Slovensku sa v poslednom sledovanom období medziročne zvýšil o viac ako 1 700 nových prípadov. Zatiaľ čo v roku 2012 išlo o 42 000 pacientov, o rok neskôr sa toto číslo dostalo takmer na hranicu 44 000.
Faktory
Dlhodobým faktorom, ktorý spôsobuje poruchy psychiky a správania je nadmerné užívanie alkoholu. Druhou najpočetnejšou skupinou sú pacienti, ktorí trpia schizofréniou, schizotypovými poruchami a poruchami s bludmi.
373 220
V roku 2013 bolo v psychiatrických ambulanciách vyšetrených 373 220 pacientov. Prevahu malo ženské pohlavie, ktoré z celkového počtu pacientov tvorilo 57 %. Čo sa týka detí do 14 rokov, tie predstavovali 3 % a u nich prevládal naopak počet hospitalizovaných chlapcov.
Liečba
Najčastejšou príčinou ambulantnej liečby boli afektívne poruchy (32 % vyšetrených osôb) a neurotické, stresom podmienené a somatoformné poruchy (26 %).
Kraje
Podľa územia trvalého bydliska pacienta bolo najviac hospitalizovaných v prepočte na 10 000 obyvateľov z Košického (109) a Trenčianskeho kraja (85). Hospitalizovaní muži najčastejšie pochádzali z Košického (124), Trenčianskeho (105) a Prešovského kraja (99).
Najčastejšie
predpisovanými liekmi sú na kardiovaskulárny systém (28,8 mil. balení). Hneď nato nasledujú lieky na liečbu nervového systému (14,3 mil. balení).
Internet
Ak sa Slováci k liekom nedostanú oficiálne, kúpia si aj nebezpečné neregistrované tabletky na liečbu depresie a nespavosti. Ide o rôzne napodobeniny liekov viazaných na lekársky predpis, ako je Xanax, Stilnox, Lexaurin. Práve tieto vedú rebríček najpredávanejších falošných liekov na internete.
* Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR