V najbohatšej mestskej časti, ktorá sa ako jediná môže pýšiť rozpočtom 28 miliónov eur, sa totiž podľa výsledku auditu rozhadzovali obecné financie vo veľkom.
Okrem aféry bývalej dočasne poverenej riaditeľky Ružinovského športového klubu (RŠK) Kataríny F., ktorá mala podľa miestneho kontrolóra vyberať z účtov príspevkovej organizácie financie bez účtovných podkladov, neplatila odvody poisťovniam a neuhrádzala pohľadávky, sa na ružinovskú samosprávu valí jedna kauza za druhou. Aj preto na konci búrlivého zastupiteľstva predniesol poslanec Vladimír Sloboda (SaS) návrh na iniciovanie miestneho referenda, aby bol odvolaný starosta Pekár. Ten totiž takisto hrubo porušil zákon o obecnom zriadení, keď nevyhlásil výberové konanie na miesto riaditeľa RŠK. Dočasnú riaditeľku Katarínu F. opakovane poveroval až na obdobie štyroch rokov. „Je to moja chyba. Používal som iné ustanovenia zákona,“ reagoval Pekár (KDH).
Referendum nebude
Referendový návrh, ktorý by bol v bratislavských samosprávach historickým unikátom, napokon neprešiel. Poslanci si totiž spočítali dôsledky, keby svoju nevôľu s riadením obce neprišlo vyjadriť viac ako 50 % Ružinovčanov. „Ďalších 200- až 400-tisíc eur by vyletelo komínom, a to si už naozaj nemôžeme dovoliť,“ prezradila nezávislá poslankyňa Lucia Štasselová. Starostu Pekára však poslanecký zbor predsa len „potrestal“. Ďalší návrh uznesenia na zníženie jeho platu (3 680 eur) na zákonné minimum (2 629 eur) podporili poslanci jasnou väčšinou hlasov.
Zákon neporušil prvýkrát
Ružinovský starosta s právnickým vzdelaním mal problémy so znalosťou zákona aj pred necelým rokom, keď v majetkovom priznaní neuviedol členstvo v Dozornej rade Transpetrolu, a. s., a ani príjem z toho plynúci. Porušenie ústavného zákona o ochrane verejného záujmu ho stálo stratu šiestich mesačných platov vo výške 17 862,80 eura. „Nemal som žiadnu vedomosť o tom, že by súbežný výkon týchto funkcií mohol byť v nesúlade so znením ústavného zákona,“ uviedol vtedy Pekár.