Spomienky na to, ako sa budovala vlasť a posilňoval mier, pamätníkom síce zostali, ale význam pochodu sa zmenil. Súdružky, zväzáčky, pionierky či iskričky vystriedali v bratislavských uliciach iné dámy - odeté iba v spodnej bielizni. Mali upozorniť na problém, ktorý trápi väčšinu žien.
Boj za 8-hodinový pracovný čas
Prvý máj sa oslavuje od roku 1889 a je pamiatkou na chicagskych robotníkov, ktorí masovými demonštráciami bojovali za osemhodinový pracovný čas. Štrajky zasiahli celé Spojené štáty - od New Yorku po San Francisco. Centrom boja bolo Chicago, 1. mája 1886 vyšlo do ulíc 40 000 štrajkujúcich. Pri štrajku polícia začala paľbu do robotníkov, pričom 6 osôb bolo zabitých a 50 ťažko ranených. Po vzniku ČSR bol od roku 1919 vyhlásený 1. máj za štátny sviatok.
Varujú pred nesprávnou veľkosťou spodnej bielizne
Účelom akcie je upozorniť na to, že až 80 % žien nosí zlú veľkosť podprsenky, ktorá prináša mnoho zdravotných problémov. Ide predovšetkým o bolesti chrbta, hlavy, svalov, ale aj o onkologické ochorenia. Nevhodná veľkosť, ale aj nekvalitné materiály spôsobujú podráždenie kože a alergické reakcie. „Spodnú bielizeň si žena vyberá podľa toho, či sa jej páči. Pritom sa nepozerá na zdravotné dôsledky. Preto chceme upozorniť na tento ženský problém pochodmi,“ vysvetľuje organizátorka Barbora Matyášová.