To podľa nej nestačí, ak má klesnúť počet úmrtí ilegálnych prisťahovalcov počas plavby do Európy. Regina Catramboneová, spoluzakladateľka Organizácie na pomoc migrantom prekonávajúcim more (MOAS), ktorá sa podieľa aj na financovaní jej činnosti, upozornila, že MOAS má "dnes len jednu loď". Dodala, že za projektom MOAS je "veľa lásky, energie a sily ľudí", ktorí misii veria. Ale "nemôžeme tu na to byť sami," upozornila.
Misia MOAS v Stredomorí sa tento rok začína v máji a jej cieľom je až do októbra pomáhať tisícom utečencov, ktorí v tejto oblasti riskujú životy, aby sa dostali z Afriky do Európy. Základňou misie je Malta a zapojila sa do nej aj organizácia Lekári bez hraníc (MSF).
Upravená loď MOAS bude počas plavby v Stredozemnom mori vysielať drony vybavené kamerami, aby pátrali po lodiach prepravujúcich ilegálnych imigrantov. Plavidlo je vybavené aj vysokorýchlostnými nafukovacími člnmi.
Tím MSF majú tvoriť dvaja lekári a jedna zdravotná sestra. K dispozícii budú mať pomôcky na poskytnutie život zachraňujúcej akútnej starostlivosti. Budú tiež schopní liečiť dehydratáciu, popáleniny, vážny úpal a podchladenie.
Hlavným cieľom spoločnej misie MOAS a MSF je predísť stratám na životoch, nie prepravovať imigrantov, konštatovala DPA.
Vlani takto 40 metrov dlhá loď MOAS, nazvaná Phoenix, počas 60 dní trvania záchrannej operácie do bezpečia previezla 3000 ľudí. Tento rok sa však situácia v Stredomorí dramaticky zmenila: Taliansko zrušilo svoju operáciu Mare Nostrum a počet imigrantov, ktorí od začiatku roku zahynuli po prevrátení alebo potopení lode dosiahol už viac ako 1750, čo si vynútilo zvolanie mimoriadneho summitu EÚ. Lídri EÚ rozhodli o strojnásobení objemu financií vyčlenených na pohraničnú bezpečnostnú operáciu Triton.
Catramboneová uviedla, že ona sama by dala prednosť vyčleneniu väčšieho objemu investícií do pátracej a záchrannej operácie v oblasti bližšie k Líbyi, odkiaľ sa do Európy snaží dostať väčšina ilegálnych prisťahovalcov. "Môžete mať milión člnov, ale sú vám nanič, keď nie sú tam, kde ich akurát treba," upozornila.
Podľa Catramboneovej by bolo vhodné, keby na žiadosť o pomoc misii MOAS reagovali mimovládne organizácie i podnikateľské subjekty. Pripomenula v tejto súvislosti nedávnu kázeň pápeža Františka, v ktorej kritizoval globálnu ľahostajnosť k utečeneckej dráme a osudom ilegálnych prisťahovalcov.
Podľa agentúry DPA spustenie druhej misie MOAS bolo možné vďaka finančným darom. MOAS podporil nemecký podnikateľ a filantrop Jürgen Wagentrotz, ktorý daroval viac ako 180.000 eur, a jeho spoločnosť Oil and Gas Invest AG poskytne palivo pre tohtoročnú šesť mesiacov trvajúcu misiu. Okrem toho MOAS podporili svojimi darmi aj jednotlivci - podarilo sa vyzbierať 100.000 eur, pričom polovica tejto sumy prišla od darcov z Nemecka.