A treba povedať, že ich nebolo málo. Pri sledovaní zápasov v Prahe a Ostrave nám budú chýbať. Najviac asi televízny komentátor Ivan Niňaj († 60), ktorého výroky toľko rokov bavili celé hokejové Slovensko, a vďaka internetovej stránke, akú má iba on, ostanú večne živé. No boli tu aj ďalšie slávne osobnosti, ktoré už tohtoročný šampionát sledujú tam hore - v hokejovom nebi.
JAROSLAV WALTER († 75)
Člen Siene slávy slovenského hokeja, ktorého prezývali aj Jánošík z Čimelíc, sa presadil ako hráč na klubovej i reprezentačnej úrovni, no aj ako tréner. Pri reprezentácii Česko-Slovenska (1991 – 1992) ako asistent Ivana Hlinku bol na poslednom Kanadskom pohári (1991) a na ZOH 1992 vo francúzskom Albertville i na MS 1992, ktorých dejiskom boli Bratislava a Praha. Na svetovom šampionáte 1993 v Nemecku viedli spolu s Ivanom Hlinkom nástupnícky tím Českej republiky.
MUDr. VLADIMÍR ĽUPTÁK († 50)
Poslednou veľkou akciou skvelého odborníka pri reprezentačnom mužstve boli februárové zimné olympijské hry v Soči, na ktorých sa staral o zdravie nielen hokejistov, ale aj ďalších slovenských športovcov. Dlhé roky pôsobil pri hokejovej i tenisovej reprezentácii a stovky športovcov vrátil späť k športu, ktorý by bez neho museli opustiť.
MIROSLAV HLINKA ( †42)
Je smrť bola najväčším šokom v slovenskej hokejovej rodine. Obesil sa v Banskej Bystrici, kde rozbiehal trénerskú kapitolu hokejovej kariéry. Bývalý skvelý stredný útočník je držiteľom kompletnej medailovej zbierky z majstrovstiev sveta. Zlato mal z Göteborgu 2002, striebro z Petrohradu 2000 a bronz z Helsínk 2003. Prečo si rodák z Trenčína siahol na života, sa svet už nikdy nedozvie.
PAT QUINN († 71)
Legendárny kanadský hokejový tréner sa v rokoch 1980 a 1994 dostal so svojimi mužstvami – Philadelphiou a Vancouvrom až do finále Stanleyho pohára, zhodne neuspel. V roku 2002 doviedol Javorové listy k zlatej olympijskej medaile v Salt Lake City. O dva roky neskôr vyhral s Kanadou Svetový pohár. V rokoch 1980 a 1992 ho vyhlásili za najlepšieho trénera NHL.
VIKTOR TICHONOV († 84)
Najväčšia trénerská legenda, akú hokej mal! Jeho metódy boli preklínané, kritizované, ale aj ospevované. No boli aj vo svojej dobe účinné. Inak by svojich zverencov ZSSR, Spoločenstva nezávislých štátov či Ruska nepriviedol k trom zlatým na zimných olympiádach, či k ôsmim titulom majstrov sveta. Jeho prísny autoritatívny štýl urobil z CSKA Moskva stroj na úspechy.
BOB SUTER († 57)
Americký „zázrak na ľade“ už má o jedného priameho aktéra menej, Bob Suter, otec hráča Minnesoty Ryana Sutera, bol členom výberu USA, ktorý na olympijských hrách 1980 v Lake Placid senzačne zdolal dovtedy suverénny tím Sovietskeho zväzu a získal zlaté medaily. Skonal náhle na srdcovú príhodu.
MILAN KAJKL († 63)
Dvojnásobný majster sveta, dlhoročná opora Plzne a československej reprezentácie, sa zo zlatých medailí tešil na šampionátoch 1976 v Katoviciach a 1977 vo Viedni. Na ZOH 1976 v Innsbrucku skončil s tímom na 2. mieste, strieborné medaily má aj z dvoch majstrovstiev sveta.
KAREL GUT († 86)
Najúspešnejší tréner československej hokejovej reprezentácie, ktorú viedol v rokoch 1973 až 1979. Pod jeho vedením spolu s Jánom Starším dosiahlo Československo v rokoch 1976 a 1977 dva tituly majstrov sveta za sebou. V rokoch 1994 – 2004 bol šéfom českého hokeja a desaťročie, počas ktorého viedol český hokej, bolo najúspešnejším v histórii. V tomto období sa Česká republika stala olympijským víťazom v Nagane 1998 a štyrikrát triumfovala na svetovom šampionáte (1996, 1999, 2000 a 2001).
IVAN NIŇAJ († 60)
Televízny športový komentátor RTVS Ivan Niňaj odišiel na večnosť. Ešte vlani jeho komentár sprevádzal prenosy z majstrovstiev sveta v Minsku, po ktorých sa rozlúčil s vrcholnými podujatiami. Odkomentoval 25 svetových šampionátov, prvý presne pred 30 rokmi v Prahe. Navždy ostane prvým slovenským komentátorom, ktorému založili internetovú stránku s titulom Niňajov svet, kde zhromaždili najskôr len jeho a postupne aj ďalšie najslávnejšie jazykové prešľapy komentátorov a spolukomentátorov.
JAROSLAV HOLÍK († 72)
O ďalšiu legendu československého hokeja menej! Pár dní pred začiatkom MS 2015 prehral boj s dlhoročnou chorobou – kvôli gangréne mu amputovali nohu pod kolenom. Majster sveta z roku 1972 má doma šesť cenných kovov zo svetových šampionátov. Preslávil sa ako veľký bojovník, ktorý dokázal strhnúť celý kolektív. Bol otvoreným kritikom, ktorý ani v najťažších časoch nedržal jazyk za zubami. Názorne to predviedol o. i. na MS 1969, keď si s Janom Havlom a Vladom Dzurillom prelepili komunistickú hviezdu nad levom v štátnom znaku.