Podľa denníka ide o prvý prípad, keď úrady potvrdili nezákonné vyberanie peňazí za vysokoškolské štúdium. Štúdium na vysokých školách je totiž pre denných aj diaľkových študentov v súčasnosti bezplatné. Od začiatku septembra by mal začať platiť zákon, ktorý poplatky od študentov zlegalizuje, pripomínajú Hospodárske noviny. O návrhu novely vysokoškolského zákona bude v júni rokovať parlament.
"Tým, že fakulta realizovala svoje hlavné poslanie aj cez združenie, umožnila, aby získavalo, rozdeľovalo a používalo financie získané od študentov za externé štúdium - porušila zákon o vysokých školách," uviedol NKÚ. Ministerstvo školstva sa zatiaľ k prípadu nevyjadrilo.
Prorektor univerzity Andrej Filipek pochybenie školy odmietol, podľa neho ide údajne o problém predchádzajúceho vedenia fakulty. Externí študenti na Trnavskej univerzite poplatky neplatia, reagoval. Podľa Hospodárskych novín však z informácií študijného oddelenia fakulty zdravotníctva vyplýva, že za externé štúdium ošetrovateľstva zaplatí študent za semester 6000 korún. Peniaze majú študenti previesť na účet občianskeho združenia Spoločnosť pre podporu vedy a vzdelávania na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce TU.
NKÚ: Študenti v Trnave platili za vysokú školu nezákonne
BRATISLAVA - Diaľkoví študenti na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity nezákonne platili za štúdium. Poplatky vo forme sponzorského daru odvádzali občianskemu združeniu. Napísali to dnes Hospodárske noviny, ktoré sa odvolávajú na správu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Združeniu hrozí od ministerstva školstva päťmiliónová pokuta.