Do skúšobnej prevádzky by sa mal dostať už tento rok. No na úplné používanie by sme si mali počkať ešte dva roky.
Pacient by si mal lieky v lekárni vybrať cez čipovú kartu. „Pacient, každý poistenec, každý lekár, každý lekárnik by mal svoju kartu, teda lekár, lekárnik tzv. profesnú kartu, pacient poisteneckú. Kombináciou lekárovho a pacientovho identifikátora by sa recept predpísal a uložil na nejakom zabezpečenom úložisku, ktorým by bol nejaký veľký server. Následne v lekárni by sa ten recept kombináciou lekárnikovho a pacientovho identifikátora zobrazil a zrealizoval,“ objasnil fungovanie prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ. Elektronický recept je súčasťou pripravovaných služieb elektronického zdravotníctva eHealth.
„Projekty, ktorými je budovaný eHealth v SR (vrátane ePreskripcie), sú pred ukončením. Aktuálne sme spustili testovanie riešenia s odborníkmi, v rámci ktorého si už samotní zdravotnícki pracovníci skúšajú prácu s vyvinutými službami a aplikáciami eHealth. Po otestovaní vyvinutých služieb plánujeme v tomto roku spustiť skúšobnú prevádzku u vybraných poskytovateľov a následne postupné pripájanie jednotlivých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti k národnému eHealth systému,“ povedal hovorca rezortu zdravotníctva Peter Bubla.
Dodal, že celoplošné nasadenie a používanie služieb elektronického zdravotníctva stanovuje zákon od roku 2017. Spustenie služieb elektronického zdravotníctva však nie je lacným špásom. „Pokiaľ ide o náklady, ministerstvo zdravotníctva zabezpečilo prvotnú fázu eHealth zo štrukturálnych fondov EÚ. Zazmluvnené projekty sú vo výške cca 47 mil. €,“ dodal Bubla.
Čo na novinku hovorí odborník: