Boli sme sa pozrieť, ako to reálne v našich veľhorách vyzerá. Prísna uzávera platí v Tatrách od 15. apríla a potrvá až do 15. júna. „Nie je to naša svojvôľa. Práve v týchto dňoch sa vyhrabávajú svište zo svojich nor po dlhom zimnom spánku. Nezáleží, koľko je snehu, vyhrabú sa aj spopod trojmetrového náveju. Kamzíci zase privádzajú mladé a tiež potrebujú pokoj,“ povedal nám ochranár Pavol Tajboš (41).
V okamihu sa jeho slova aj potvrdili. Na svahu sa spod snehu vyhrabal svišť. A oproti nemu šiel lyžiar, ktorý ani nevedel, že má pred sebou práve prebudeného spáča. „Vidíte, tu je názorná ukážka zo života. Nie sme tu preto, aby sme rozdávali pokuty. Chceme ľudí usmerniť, dohovoriť im, že príroda tiež potrebuje svoj čas len pre seba,“ dodal ochranár. Netreba mať však obavy z toho, že by bola naša príroda úplné tabu. Po vysokohorské chaty sú chodníky prístupné celý rok. Pre turistov aj lyžiarov-skialpinistov.
Svišť vrchovský
Žije v Tatrách v polohách nad 2 000 metrov. Obýva podzemné nory a vytvára kolónie s 5 až 15 členmi. Dorozumieva sa hlasným pískaním. Pol roka prespí vo svojich norách a pravidelne od konca apríla sa z nich postupne vyhrabáva. Dorastá do dĺžky až 80 centimetrov a jeho váha dosahuje 8 kilogramov. Živí sa rastlinami, ale aj hmyzom, pavúkmi a červami.
Pred zazimovaním zvyknú svište vypudiť choré jedince a nenechajú ich vojsť naspäť do nory, aby tam cez zimu neuhynuli. Preto možno na prvom snehu vidieť potulovať sa tieto zvieratká.