Stav viacerých kúrií, ktoré dal postaviť práve tento šľachtický rod, je totiž zúfalý. Hoci pamiatkovo chránené objekty prežili až dve svetové vojny, neprispôsobivé živly z nich urobili ruiny. Najhoršie je na tom kúria, ktorú nazývajú Bocian. Má úplne prepadnutú strechu a jej celkový stav sa dá označiť za havarijný. Je doslova ohyzdnou ruinou.
V nie oveľa lepšom stave sú aj ďalšie kúrie, napríklad tzv. Ošustovec v správe obce. „Budovu chceme opraviť. Musíme získať prostriedky a určite bude využitá. V horšom stave je však Bocian. Opatrenia na záchranu mal urobiť už môj predchodca. Zatiaľ sme to ohradili a po statickom posudku dáme urobiť provizórnu strechu,“ uviedol nový starosta Marek Virág, ktorý je vo funkcii len mesiac. Akému účelu bude slúžiť, sa zatiaľ nevie, no ak rýchlo ruinu nesanujú, nič z nej nezostane.
Mariássyovci v Markušovciach
Posledného priameho potomka rodu Mariássyovcov, grófa Pála Mariássyho, v roku 2004 vo veku 93 rokov pochovali vedľa rodinnej hrobky v Markušovciach. Vyše 60 rokov žil vo Švédsku. Na Spiš prichádzal ako turista aj v sprievode manželky Haidi, pôvodom z Nemecka. Mariássyovci dali postaviť v 17. storočí poniže starého hradu renesančný kaštieľ, ktorý v druhej polovici 18. storočia prestavali. Dobudovali francúzsky park s letohrádkom Dardanely, v ktorom je v súčasnosti múzeum klávesových nástrojov. V kaštieli je expozícia historického nábytku a obrazov.