Informáciu v stredu priniesla chorvátska tlačová agentúra HINA s odvolaním sa na oznámenie Ústavu oceánografie a rybolovu v Splite. Ryby z čeľade štvorzubcovité obsahujú tetrodotoxín a ten je silným jedom pre väčšinu živočíchov, keď ho skonzumujú - je 1250-krát toxickejší než kyanid a spôsobuje ochrnutie alebo smrť.
"Rybár chytil rybu v utorok okolo 11.00 h," uviedol Jakov Dulčič z inštitútu a varoval, že pri tejto rybe je nevyhnutná veľká opatrnosť, pretože môže zapríčiniť ochrnutie až smrť. Dodal, že je naliehavo potrebné zorganizovať vzdelávanie o tomto druhu rýb, pretože sa v Jadranskom mori vyskytuje čoraz častejšie.
Davor Lučič z Ústavu morského a pobrežného výskumu so sídlom v Dubrovníku informoval, že ide už o druhú rybu tohto druhu, ktorú chytili v Jadranskom mori tento rok. Hoci nie sú žiadne dôkazy, že tento druh sa v Jadranskom mori rozširuje, vo východnej časti Stredozemného mora patrí k prevládajúcim druhom, dodal Lučič.
"Tento druh zvyčajne žije v Indickom oceáne, ale sem sa dostáva Suezským prieplavom vďaka tomu, že teplota vody v mori stúpa," vysvetlil Lučič a varoval, že s rybou sa nesmie zaobchádzať holými rukami. Napriek tomu je mäso z tohto druhu rýb pokladané za lahôdku v Japonsku, Kórei a Číne, kde ju pripravujú špeciálne vyškolení šéfkuchári - tí vedia, ktorá časť je na konzumáciu bezpečná a v akom množstve.