Pri návšteve Pamätníka československých vojakov na Dukle to povedal prezident SR Andrej Kiska, ktorý si dnes ráno medzi prvými uctil zapálením sviečky hrdinov druhej svetovej vojny.
"Dnes slávime 70. výročie ukončenia strašnej druhej svetovej vojny. Je osem hodín ráno, začínam tu, na Dukle, aby som postupne prešiel cintoríny po celom Slovensku a spolu s občanmi Slovenska by som si želal, aby na každom jednom hrobe človeka, vojaka, ktorý položil život pri oslobodzovaní našej krajiny, dnes bola zapálená Sviečka vďaky," povedal Kiska v areáli pamätníka, kde je pochovaných 565 vojakov, ktorí padli v bojoch Karpatsko-duklianskej operácie na jeseň 1944.
Slovenská hlava štátu sa dnes ráno okrem Dukly zastavila aj vo Svidníku pri Pamätníku sovietskej armády, v susedstve ktorého leží približne 9000 padlých vojakov. "Som veľmi rád, že práve tu, kde sa začínalo oslobodenie našej krajiny, môžem začať to, čo pokladám za najprirodzenejšiu oslavu ukončenia druhej svetovej vojny, že môžem spolu s vami zapáliť Sviečku vďaky," povedal vo svojom príhovore Kiska.
Andrej Kiska navštívil aj Ústredný vojenský cintorín Kráľovskej rumunskej armády a Červenej armády vo Zvolene. Zapálením Sviečok vďaky si uctil pamiatku padlých rumunských a sovietskych vojakov.
"Pri oslobodení našej krajiny padlo takmer 100.000 vojakov. Za každým z ich hrobov sa skrýva nejaký ľudský príbeh. Každý z nich chcel prísť domov, mal doma matku alebo manželku, deti a zahynuli pri oslobodzovaní našej krajiny. Za to im patrí naša obrovská vďaka a nikdy na to nesmieme zabudnúť," povedal vo svojom príhovore Kiska. Prezident SR dnes navštívil aj pamätníky a cintoríny na Dukle a v Liptovskom Mikuláši a v rámci svojho programu sa zastaví ešte na ďalších dvoch - v Štúrove a Bratislave. Zástupcovia jeho kancelárie navštívia ďalšie pietne miesta na Dargove, v Michalovciach, Humennom, Trebišove, Martine, Žiline, Trenčianskej Teplej a Starej Turej.
Pri oslobodzovaní našej krajiny zahynulo podľa jeho slov takmer 100.000 vojakov. "Boli to vojaci sovietskej Červenej armády, Rusi, Ukrajinci, Bielorusi, boli to ale aj naši československí vojaci Rumuni, Francúzi a ľudia mnohých iných národov. To číslo je veľké, za každým jedným hrobom je schovaný príbeh, príbeh človeka, ktorý mal doma mamu, možno manželku, deti a svoj život položil tu, pri oslobodzovaní našej krajiny. Patrí za to tým, ktorí tu odpočívajú, obrovská vďaka a naše nezabudneme," uviedol Kiska pri rozlúčke so Svidníkom.