Doviezlo ho luxusné audi, bol obkolesený mužmi z vlastnej ochranky a bez akejkoľvek kontroly vošiel do budovy policajného prezídia. Podľa odborníkov je šokujúce nielen trestuhodné správanie policajtov pri jeho vstupe do inak prísne stráženej budovy, ale tiež nesmierne krátka dĺžka vypočúvania. Čo na to minister vnútra?
Ku kauze Váhostav vypovedal podpredseda predstavenstva Široký vo štvrtok približne 2,5 hodiny. Časť z toho musel vyšetrovateľ venovať povinným úkonom ako poučenie či vypísanie prednej strany zápisnice s osobnými údajmi. Pri takom obrovskom škandále, kde spoločnosť dlhuje bankám a malým živnostníkom 136 miliónov eur, je čas vypočúvania podľa analytika Milana Žitného tragicky krátky. Rovnako ho prekvapilo správanie mužov zákona pri príchode Juraja Širokého do budovy prezídia. Ten si tam totiž vošiel bez toho, aby ho pri vchode skontrolovali, či si dokonca overili a zapísali jeho totožnosť, tak ako u každého bežného človeka. Odprevadilo ho niekoľko ochrankárov v obleku a so slnečnými okuliarmi.
Tvrdá kritika polície
„Keď nešiel štandardným režimom ako všetci ostatní, to znamená, všetko vybrať z vreciek, prejsť ramerom, tak rovnako neštandardný postup môžeme očakávať aj pri vyšetrovaní. Keď sa voči nemu správajú takto benevolentne ako k nejakému feudálovi, submisívne, servilne, so strachom, v podstate, že sa neopovážia uplatniť na neho tie smernice a postupy, ktoré majú predpísané pre každého iného, tak môžeme očakávať, že rovnako budú postupovať voči nemu aj vo vyšetrovaní. Pseudodĺžka výsluchu to už naznačuje,“ nedával si servítku pred ústa Žitný.
Hovorkyňa Michaela Kováčik Grendelová sa svojho šéfa zastáva. „Pán Široký nepožíval žiadne výhody, neporušil žiaden zákon, postupoval presne podľa pokynov, ktoré dostal, a predpokladám, že tie pokyny mali zabezpečiť práve to, aby tam nevznikla nejaká indiferencia a aby bol zabezpečený hladký príchod na výsluch. Advokát pána Širokého, ktorý mal splnomocnenie na tento úkon a na vypočúvanie, mal jeho občiansky preukaz, ktorý tesne predtým, ako pán Široký dorazil na miesto, zapísal údaje z neho do knihy návštev na polícii,“ povedala hovorkyňa. V každom prípade však podľa policajného prezidenta Tibora Gašpara postup polície pri vstupe Širokého do budovy preverí odbor kontroly. Nový Čas oslovil aj rezort ministra vnútra Roberta Kaliňáka. "Prezident policajného zboru v tomto prípade nariadil kontrolu. Počkáme si na jej výsledky. Spôsob vedenia výsluchu je v kompetencii vyšetrovateľa, ktorý je procesne nezávislý a ktorý všetky úkony konzultuje s dozorovým prokurátorom, ktorý je pánom trestného konania. Minister vnútra do žiadneho vyšetrovania nezasahuje a nebude to robiť ani v tomto prípade," povedal hovorca rezortu vnútra Ivan Netík.
Bez slova odišiel
Kto by čakal, že akcionár firmy so štátnymi zákazkami po dlhých týždňoch konečne prehovorí a vysvetlí, prečo je Váhostav zadlžený až po uši, veľmi by sa mýlil. Juraj Široký neodpovedal ani na jednu z desiatok otázok, ktoré mu kládli novinári. Pri príchode na prezídium aj pri odchode z neho nepohol ani brvou. Rovnako aj jeho syn Juraj Široký ml., ktorý prišiel vypovedať v ten istý deň popoludní. Ten sa už kontrole nevyhol. Juraj Široký mladší tak musel strpieť to, čo starší nemusel.
Ako dlho ich vypočúvali
Ján Kato
- bývalý generálny riaditeľ Váhostavu
- prešiel kontrolou
- 5 hodín 45 minút
Juraj Široký st.
- podpredseda predstavenstva
- neprešiel kontrolou
- 2,5 hodiny
Juraj Široký ml.
- predseda predstavenstva
- prešiel kontrolou
- 2,5 hodiny