Tieto vzorky však predtým Damask expertom z medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) nepriznal, informovala v piatok agentúra Reuters. Vzorky, ktoré OPCW odobrala v decembri a januári, potvrdili prítomnosť chemických zložiek potrebných na výrobu zmienených bojových látok.
"Ide o silnú indíciu, že Damask klamal o tom, čo robil so sarinom. Doteraz nie sú schopní tento nález uspokojivo vysvetliť," uviedol nemenovaný diplomatický zdroj.
Spojené štáty v roku 2013 pohrozili sýrskej vláde vojenskou intervenciou po tom, ako pri chemických útokoch za použitia sarinu zomreli stovky obyvateľov damaského predmestia Ghúta, ktoré bolo v danom čase ovládané povstaleckými silami.
Vláda sýrskeho prezidenta Bašára Asada však tomuto opatreniu predišla tým, že súhlasila so spoluprácou s OPCW a postupným odstránením svojho programu chemických zbraní. Damask vlani vydal spoločnej misii OSN a OPCW vyše 1300 ton chemických zbraní na likvidáciu; použitie sarinu alebo akéhokoľvek chemického arzenálu v bojoch počas stále prebiehajúcej občianskej vojny však popiera.