Na záver premiérovho prejavu na spomienkovej ceremónii v Canberre vystúpila Aborigénka a na Howarda skríkla: "Boli sme vraždení vašou vládou a vašimi súdmi." Tento výstup odmenilo štyristočlenné publikum hlasným aplauzom, ale premiér sa komentára zdržal.
Ešte pred prejavom Howard potvrdil, že Aborigéni žijú v chudobe a väčšinová spoločnosť ich marginalizuje. "Právo Aborigéna žiť na odľahlej pôde a hovoriť pôvodným jazykom nie je viac právom, ak ho sprevádza chudoba, preľudnenie, biedne zdravie, násilie v komunite a odcudzenie od väčšinovej austrálskej spoločnosti," povedal premiér. Podľa Howarda zostalo príliš veľa nádejí ľudí, ktorí viedli v roku 1967 kampaň pred referendom, nesplnených. Cyklus znevýhodnenia sa môže zmeniť len vtedy, keď budú komunity Aborigénov spolupracovať s vládou na zlepšení svojich životných podmienok. "Táto vízia sa môže stať skutočnosťou len v rámci kultúry spoločnej zodpovednosti," povedal austrálsky premiér.
Na základe referenda, s ktorého otázkou súhlasilo viac ako 90 percent Austrálčanov, dostali Aborigéni volebné právo. Aborigéni, ktorí žili pred príchodom Európanov v 18. storočí, kočovným spôsobom života, tvoria okolo 2.3 percenta austrálskej populácie. Aj 40 rokov po referende však zostávajú najviac znevýhodnenou skupinou obyvateľstva. Žijú v odľahlých oblastiach krajiny, majú zlý prístup k zdravotnej starostlivosti a v porovnaní s ostatnými Austrálčanmi žijú v priemere o 17 rokov kratšie.
Austrálsky premiér rozhneval pôvodných obyvateľov
SYDNEY - Austrálsky premiér John Howard v nedeľu povedal, že niektorí pôvodní obyvatelia Austrálie žijú aj 40 rokov od konania historického referenda, v ktorom ich uznali za plnoprávnych občanov, na okraji spoločnosti.