Centrum asistovanej reprodukcie v Bratislave počas svojej 15-ročnej existencie pomohlo už viac ako 3 000 párom založiť si rodinu. Klinika Iscare preto v Deň matiek zorganizovala stretnutie lekárov a rodičov, aby sa spolu tešili z ich spoločného výtvoru - zdravých a krásnych detí.
Našli sme zmysel života
„Pocit, že túžite po rodine a nedarí sa vám, je vyslovene frustrujúci,“ prezradila Eva, ktorá sa s manželom snažila rok a pol otehotnieť. Podstúpili najrôznejšie vyšetrenia aj insemináciu, ale bez výsledku. Príčinou bola jej hormonálna nerovnováha. „Človek žije v mesiaci len od ovulácie k menštruácii. Ten tlak je strašný, no s manželom sme to ustáli výborne,“ priznala. Po dlhom snažení našiel pár pomoc až v bratislavskej klinike. Eva mala už 37 rokov a nechcela viac strácať čas. „Dnes som šťastná, že máme zdravého syna Filipka. Našla som zmysel svojho života,“ dodala hrdá mamička z Jablonca na Nisou v Česku.
Utužilo to náš vzťah
Dlhých päť rokov snaženia a tri neúspešné pokusy. Jediným riešením bolo pre manželov zo Svätého Jura (okr. Bratislava) umelé oplodnenie. „Niekedy sú problémy otehotnieť spúšťačom hádok, ale náš vzťah to utužilo,“ povedala Klaudia. Dnes si už nevie predstaviť, že by Deň matiek v rodine neoslavovali. „Mať dieťa pre nás znamená veľa. Je to celý náš svet!“ priznáva. Na ich šťastný deň nikdy nezabudne. „Keď volal lekár, telefón zodvihol manžel. Ja som sa schovala do izby. Keď som však počula hlasné hurá, bolo mi jasné, že budeme konečne rodičia,“ dodáva šťastná matka Klaudia.
Chcel som dcéru a mám dve
Keď sa Karolína a Ľuboš obrátili na Centrum asistovanej reprodukcie, do roka sa stali rodičmi. A to rovno dvojnásobnými! „Chcel som dcéru a mám dve!“ smeje sa otecko. Jeho manželka Karolína sa správe veľmi potešila, no až po pôrode zistila, čo všetko znamená byť matkou na plný úväzok. „Je to náročné, človek je vyčerpaný a niekedy sa nevyhne ani hádkam,“ priznáva matka dvojičiek. Zo Dňa matiek si však užila každú minútu. „Byť matkou je úžasné, obetujete rodine čas, no ona vám ho stonásobne vráti,“ teší sa sympatická Bratislavčanka.
Našou odmenou je život
Lenka Reismüllerová, gynekologička
V súčasnosti má každý piaty pár problém s otehotnením. Umelé oplodnenie vzniká odobratím vajíčka matky a spermií otca, ich spojením v Petriho miske a následným vložením do maternice. Informovanosť párov o umelom oplodnení je čoraz väčšia, preto strach Slovákov z asistovanej reprodukcie sa pomaly stráca. Napriek tomu sa snažíme najskôr vyskúšať všetky alternatívy na podporu spontánneho počatia.
Umelé oplodnenie
3 pokusy umelého oplodnenia ponúkajú slovenské poisťovne uhradiť ženám. Žena však musí byť mladšia ako 39 rokov.
Umelé oplodnenie je náročný zákrok, ktorý zahŕňa viaceré procedúry. Jeho cena sa môže vyšplhať až na 1 500 eur.
5 miliónov detí na svete sa ročne narodí zo skúmavky. Prvé narodené po umelom oplodnení dosahujú vek po 30-ke.
Otcom umelého oplodnenia je britský vedec Robert Edwards. Tento anglický fyziológ spoločne s gynekológom Patrickom Steptoeom vymyslel spôsob, ako splodiť dieťa v skúmavke. Je nositeľom Nobelovej ceny za fyziológiu a medicínu a zomrel v roku 1988.