Zástupcovia desiatich ozbrojených skupín sa v dohode dosiahnutej po zdĺhavých rokovaniach podľa Gaya zaviazali k formálnemu odzbrojeniu, zastaveniu ozbrojeného boja ako prostriedku na presadzovanie politických požiadaviek a začatiu procesu odzbrojenia, demobilizácie, reintegrácie a repatriácie.
Dohoda bola podľa agentúry AP podpísaná v hlavnom meste SAR Bangui na záver fóra, na ktorom politici, zástupcovia občianskej spoločnosti a ďalší účastníci diskutovali o budúcnosti krajiny.
Stredoafrická republika sa zmietala v násilí od marca 2013, keď sa moci chopilo islamistické hnutie Séléka. Jeho jednotky obsadili hlavné mesto Bangui, zosadili prezidenta Francoisa Bozizého a za novú hlavu štátu vyhlásili svojho vodcu Michela Djotodiu. Rozsiahle porušovanie ľudských práv zo strany Séléky viedlo k vytvoreniu jednotiek kresťanskej sebaobrany "anti-Balaka", čo spustilo vlnu sektárskych bojov.
V januári 2014 bol Djotodia pod silným medzinárodným tlakom nútený odstúpiť, ale mierovým silám, zloženým z francúzskych vojakov a príslušníkov síl Africkej únie, a slabej dočasnej vláde sa nepodarilo nastoliť poriadok.
Na čele dočasnej vlády momentálne stojí prezidentka Catherine Samba-Panza. Kabinet sa spolu s mierovými silami OSN snaží stabilizovať krajinu a nasmerovať ju k riadnym voľbám.