Uvádza sa to v článku zverejnenom v nedeľu v britskom dvojtýždenníku London Review of Books, o ktorom v pondelok informuje tlačová agentúra DPA.
"Verziu Bieleho domu mohol napísať aj Lewis Carroll (anglický spisovateľ a autor románu Alica v krajine zázrakov - pozn. TASR)," uviedol americký novinár Seymour Hersh o oficiálnom opise razie, podľa ktorého Spojené štáty vystopovali bin Ládina v obytnom komplexe v pakistanskom meste Abbottabad tak, že sledovali jeho kuriérov, a potom ho zastrelili pri tajnom zásahu komanda.
V článku ostrieľaného investigatívneho reportéra Hersha s 10.256 slovami sa uvádza, že vrcholní predstavitelia pakistanskej armády a špionážnej služby vedeli vopred o razii - novinár sa pritom odvoláva na vysokopostaveného predstaviteľa pakistanskej tajnej služby vo výslužbe a na americké zdroje. Reportér v článku takisto napísal, že Spojené štáty dostali v skutočnosti informácie o mieste bin Ládinovho pobytu od iného bývalého vysokopostaveného predstaviteľa pakistanskej tajnej služby, ktorý sám prišiel na veľvyslanectvo a predal informáciu za 25 miliónov dolárov - výmenou za to ho presťahovali do amerického hlavného mesta Washington D.C.
Vplyvní pakistanskí predstavitelia sa podľa článku postarali o to, aby sa neaktivovali poplašné zariadenia, keď dva vrtuľníky s americkým špeciálnym oddielom v máji 2011 preleteli z Afganistanu cez hranicu do Pakistanu a potom smerovali do Abbottabadu zabiť bin Ládina. "Muselo sa to tak urobiť," povedal jeden Pakistanec s väzbami na vedenie ústrednej tajnej služby ISI. "Nie kvôli osobnému obohateniu, ale preto, že všetky americké programy pomoci mali byť zastavené," vysvetlil.
"Podľa znenia dohody nielenže mali zostať 'kohútiky otvorené', ale šéfovi ISI povedali, že z toho budú plynúť pre krajinu aj ďalšie výhody," povedal Pakistanec.
Podľa Hershovho článku bol v skutočnosti bin Ládin v obytnom komplexe v Abbottabade už od roku 2006 v pakistanskej väzbe a jeden zdroj povedal, že jeho zdravie sa zhoršilo natoľko, že bol invalid.
Asad Durání, bývalý šéf pakistanskej špionážnej služby zo začiatku 90. rokov minulého storočia, raz v skoršom interview vyhlásil, že pakistanská tajná služba "pravdepodobne" pred zásahom vedela, kde sa bin Ládin nachádza.
"Ak máte niekoho ako Usáma bin Ládin, neodovzdáte ho do rúk Spojených štátov len tak," povedal Durání pre panarabskú televíziu al-Džazíra.