Podľa odborníka má tragédia vplyv na fungovanie podobne veľkých prevádzok už v súčasnosti. Nový Čas skontroloval, ako vyzerajú bezpečnostné opatrenia v ďalších obchodoch a pozrel sa, ako sa zmenilo miesto tragédie v žilinskom Baumaxe.„Bez ohľadu na to, ako vyšetrovanie skončí, si budú obchodné spoločnosť dávať väčší pozor. Bude to mať vplyv na správanie obchodu a zamestnancov. Každý vedúci prevádzky celkom určite už dal príkazy pre zamestnancov, aby zvýšili kontroly tovaru na regáloch,“ povedal Drahovský, podľa ktorého vo svete nie je žiadny zákon, ktorý by obmedzoval deťom vstup do niektorých obchodov.
„Reálnejšie by bolo poučiť zamestnancov obchodu a samotných zákazníkov, medzi ktorými sú aj rodičia malých detí. Práve z týchto dvoch strán musí prísť iniciatíva, aby sa súčasný stav zlepšil. Obávam sa totiž, že legislatíva by tomu nepomohla. Možno v Bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci by mohla byť nová časť o tom, čo musí robiť zákazník pri pohybovaní sa v predajni, aby sa predišlo úrazom,“ vysvetlil odborník. Drahovský ako príklad bezpečného nákupu stavebnín uviedol systém drive in, keď zákazník vojde do skladu svojím autom a jeho dieťa zostane v bezpečí vozidla. Jediné obmedzenie na vstup detí existuje v súčasnosti iba v obchodnej sieti Metro, kde nemôžu vstúpiť osoby nižšie ako 140 centimetrov. Všade inde musia byť zamestnanci spolu s rodičmi obozretní. „Takáto situácia môže nastať v každej veľkej prevádzke. Tam, kde je veľký pohyb ľudí, nie je jednoduché zabrániť niečomu takémuto,“ uzavrel Drahovský.
Baumax
- Počkáme na záver prebiehajúceho vyšetrovania a potom prehodnotíme existujúce bezpečnostné opatrenia v zmysle pohybu detí po predajni. Hneď po nešťastí poskytli naši zamestnanci chlapcovi prvú pomoc a privolali políciu i záchrannú službu. Miesto nešťastia bolo následne uzavreté. V mene spoločnosti by som chcel vyjadriť rodine chlapca hlbokú ľútosť a sústrasť. Naša spoločnosť poskytne polícii maximálnu súčinnosť pri vyšetrení tohto nešťastia.
Miroslav Chmelár, marketingový riaditeľ
Hornbach
V Hornbachu venujeme bezpečnosti zákazníkov vysokú pozornosť. Máme interné zásady a pravidlá, a tiež robíme na našich predajniach náhodné kontroly. Bezpečnosť riešime systematicky a dlhodobo. V histórii Hornbachu sme sa s takto závažným prípadom nestretli.
David Kolář, riaditeľ komunikácie a marketing
IKEA
V IKEA máme detailne prepracovaný bezpečnostný systém, ktorý spĺňa všetky legislatívne nariadenia a vysoké bezpečnostné štandardy a zahŕňa veľké množstvo pravidiel, opatrení aj niekoľko stupňov kontroly pre zaistenie najvyššej bezpečnosti v každej oblasti aj časti obchodného domu. Zároveň v tejto oblasti úzko spolupracujeme s nezávislými odborníkmi na bezpečnosť zo špecializovaných spoločností.
Tomáš Kubík, manažér pre komunikáciu
Metro
Pravidlo obmedzenia vstupu ľudí s výškou menšou ako 140 cm bolo zavedené nie ako reakcia na konkrétnu situáciu ale ako prevencia. Vodiči vysokozdvižných vozíkov by mali obmedzený prehľad o pohybe menších detí. Preto výškové obmedzenie. Naše bezpečnostné opatrenia sa nastavujú podľa špecifík, ktoré sú vlastné našim prevádzkam. Spravidla na regáloch umiestňujeme ľahšie balenia, ťažké bremená sú umiestnené na paletách. V prípade, že treba tovar zákazníkovi zložiť spod stropu, uzavrie sa celá ulička a až vtedy môže vysokozdvižný vozík zložiť paletu z výšky, alebo ju naopak vyložiť.
Martin Jaroš, manažér pre komunikáciu