Vyplýva to zo správy skupiny nezávislých expertov pod vedením Barbary Stockingovej z renomovanej univerzity v anglickom Cambridge, ktorá bola zverejnená v pondelok. WHO, ktorá nedávno isté pochybenia priznala, podľa autorov dokumentu reagovala priveľmi neskoro a nedostatočne dôrazne na varovania humanitárnych organizácií pred dramatickým rozšírením vírusu v západnej časti čierneho kontinentu. Odborníci preto volajú po naliehavej reforme WHO so sídlom v Ženeve.
Aj keď sa Libériu ako prvú z troch najviac ebolou zasiahnutých krajín podarilo medzičasom zbaviť ochorenia, počet okolo 26.000 infikovaných a 11.000 zosnulých v dôsledku epidémie je varovaním. Svet by sa mal pripraviť na možné vypuknutie nových epidémií, tvrdia experti a dodávajú, že by v tom mal zohrať kľúčovú úlohu osobitný útvar WHO pre reakcie na krízové situácie.
Skupina expertov, ktorá vypracovala správu odrážajúcu aj nepochopenie autorov pre niektoré zásadné, avšak oneskorené kroky WHO, vznikla v marci 2015 na základe žiadosti mnohých členských krajín Svetovej zdravotníckej organizácie. Odporúčania expertnej skupiny predložia Valnému zhromaždeniu WHO, ktorého rokovanie sa začne v pondelok 18. mája v Ženeve.