Zlínsky súd ich poslal do väzenia na päť až deväť rokov, hoci pôvodne odišli zo súdu s trestami od osem do 21 rokov. Tento pôvodný verdikt následne zrušil vrchný súd. Všetkých sedem obžalovaných bolo najskôr odsúdených za úmyselné všeobecné ohrozenie a hrozilo im až doživotie. Podľa vrchného súdu však táto kvalifikácia skutku nie je primeraná. Teraz boli všetci odsúdení za ohrozovanie zdravia škodlivými potravinami, kde je horná hranica 11 rokov. A preto sú súčasné tresty nižšie.
Najvyšší trest deväť rokov za mrežami dostal Martin Jirout z okresu Trutnov, ktorý podľa súdu distribuoval otrávený alkohol do okresov Jičín a Ostrava. Podľa štátneho zástupcu (prokurátora) Romana Kafku bolo Jiroutovo konanie na hrane úmyselného všeobecného ohrozenia.
Tresty si prišli osobne vypočuť iba Robert Sedlařík, ktorý si už odpykáva trest za daňové úniky z obchodu s liehom, a Aleš Svoboda. Vzdali sa odvolania, preto sú ich tresty právoplatné. Svoboda vyhlásil, že ho mrzí, čo sa stalo. "Zmenilo mi to život. Trest pokladám za primeraný," dodal pri odchode zo súdnej siene. Zvyšní piati neprítomní odsúdení muži sa vyjadria písomne. Tresty boli udelené aj s ohľadom na prejavy ľútosti obžalovaných počas súdneho procesu, vysvetlil zlínsky sudca Radomír Koudela.
Právoplatne boli zatiaľ odsúdení len traja hlavní vinníci za otravu ľudí jedovatým alkoholom - tí jedovatú zmes liehu a metanolu namiešali. Pätnásť rokov väzenia prijal vlani Jiří Vacula. Vrchný súd začiatkom tohto roka zamietol odvolanie Tomáša Křepelu aj slovenského občana Rudolfa Fiana a potvrdil ich doživotné tresty.
Metanolová aféra sa začala 3. septembra 2012. Obžaloba hlavným páchateľom kladie za vinu 38 mŕtvych a ďalších 79 intoxikovaných vrátane ľudí s trvalo poškodeným zdravím.