Polícia skončila vyšetrovanie štvorice obvinených z korupcie a navrhuje zastavenie trestného stíhania oznamovateľov korupcie doktora Fischera. Podľa vyšetrovateľa sa obvinení významnou mierou podieľali na objasnení a usvedčení podozrivého z korupcie. "Záujem spoločnosti na odhalení korupcie prevyšuje záujem na trestnom stíhaní obvinených," uviedol v súvislosti s návrhom Martin Wäldl z policajného prezídia.
Kauza s kardiochirurgom Fischerom (76) sa prevalila vo februári po tom, čo Matilda Bandová († 57) z Veľkého Ďura (okres Levice) zomrela. Jej operáciu, hoci bola vo vážnom stave, najskôr v Bratislave odložili, neskôr ju však uznávaný kardiochirurg Viliam Fischer operoval. Ani operácia jej však život nezachránila. „Dali sme mu 1 200 eur, potom ďalších tisíc a nakoniec 800 eur. Okrem toho od nás dostal asi štyri kačice a tri husi,“ povedala krátko po prevalení kauzy dcéra nebohej Silvia Rácová (32).
Špecializovaný trestný súd v Pezinku schválil dohodu o vine a treste v prípade kardiochirurga Viliama Fischera 21. apríla. Lekár sa v korupčnom prípade dohodol s prokuratúrou na dvojročnom treste s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky. Podľa dohody musí taktiež zaplatiť sumu 15-tisíc eur ako peňažný trest a uložili mu aj zákaz činnosti vykonávať lekárske povolanie počas troch rokov. Súd taktiež odsúhlasil zhabanie časti úplatku 800 eur. Rozhodnutie je právoplatné.
Lekárovi pôvodne hrozil trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Podľa prokuratúry lekár na trikrát prijal úplatky vo výške 1000, 1200 a 800 eur, bonboniéru a dve kačice o hmotnosti troch a štyroch kilogramov. Tie mu odovzdala rodina pacientky, ktorú na Klinike srdcovej chirurgie Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave operovali vlani v decembri. Jej operácia mala byť uprednostnená. Po tom, ako žena zomrela, sa rodina obrátila na políciu. Ústav odmietol, že by pacientku operovali mimo poradia.