Tá podľa ich zistení zvýhodnila bývalého člena predstavenstva Váhostavu Martina Buňáka (45). Napriek tomu, že bol spätý s firmou, Gabrišová ho zaradila medzi veriteľov, ktorým sa majú peniaze vyplácať prioritne. A pre túto chybu môže podnik skončiť v konkurze. Ako to Gabrišová vysvetlila? A ako sa k tomu postavil Buňák? Martin Buňák bol členom predstavenstva Váhostavu od roku 2006 do roku 2014. Keď z firmy odchádzal, mali sa dohodnúť na vyplatení odmeny vo výške zhruba 15-tisíc eur.
Nestalo sa tak, preto si na to nárokoval v reštrukturalizácii. „Správkyňa zaradila osobu s rovnakým menom a adresou medzi veriteľov, ktorí dostanú v ozdravení viac, ako im podľa zákona prináleží,“ uviedla Aliancia. Prilepšiť si má o 2-tisíc eur viac, akoby mal. Aliancia upozorňuje, že trestom za takéto pochybenie správkyne má byť bankrot firmy. Písomné stanovisko k celej veci poskytla aj mladučká právnička Gabrišová, ktorá len dva mesiace pred tým, ako sa začalo oddlžovanie, získala správcovskú pečiatku.
Trvá na tom, že Buňákovu pohľadávku zaradila do správnej skupiny. „Všetky dokumenty preukazujúce uvedenú skutočnosť sú súčasťou súdneho spisu vedeného v danej veci,“ vyjadrila sa mladá blondínka. Ozdravný plán firmy, ktorý vytvorila, má v rukách sudkyňa. Nový Čas sa súdu pýtal, či u nej zaváži toto pochybenie Gabrišovej. Rozhodnúť musí do 22. mája, či plán schváli, alebo zamietne. „Do vydania rozhodnutia vo veci sa súd nebude vyjadrovať k procesu z dôvodu rešpektovania procesných práv účastníkov konania,“ povedal hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.
Nový Čas našiel aj Martina Buňáka. Ten žije vo vile v Žiline-Budatíne. Vlastní firmu, ktorá prevádzkuje lekársku ambulanciu a sedí v predstavenstve žilinského letiska. Do reči mu príliš nebolo. „Viete čo, to, čo sa všade píše, sú samé sprostosti, neuveriteľné sprostosti...“ povedal pre Nový Čas s tým, že sa vyjadrí neskôr. Oslovili sme aj hovorkyňu firiem Juraja Širokého, do ktorého portfólia Váhostav patrí. Tiež nechcú hovoriť, dokiaľ nerozhodne súd.
Právnik: Veritelia by prišli o peniaze
„Škoda je len 2-tisíc eur, je to veľký nepomer v tom, čo pri bankrote hrozí všetkým veriteľom. Ak to pôjde do konkurzu, veritelia prídu o peniaze, výnos by mali na úrovni 5 až 7 percent. Vyplácaní by boli z prevádzky podniku, keby vznikli výnosy a potom ho predali ďalej. Alebo z rozpredania majetku,“ hovorí právnik Viliam Karas.