Tentoraz sa týka podniku verejnoprospešných služieb (RP VPS), ktorého jediným akcionárom je obec. To, že sa v Ružinove šafári s verejnými financiami a nedodržiavajú sa platné zákony, potvrdzuje ďalšie odhalenie, ktoré môže byť likvidačné pre niekoľko dodávateľských firiem.
„Od novembra minulého roka sme nedostali za vykonané služby ani cent,“ rozhorčene reaguje Ivan Lačok z firmy, ktorá sa v Ružinove stará o čistotu. „Dlhujú nám 60 000 eur! Pritom sme sa s bývalým predsedom predstavenstva RP VPS Attilom Horváthom dohodli na splátkovom kalendári,“ opisuje nepríjemnú situáciu Lačok. Firme boli uhradené len dve splátky.
Ružinovský „Váhostav“?
Ani kontrolná správa o hospodárení podniku nepriniesla dodávateľom nádej na vyriešenie ich existenčných problémov. „Ako je možné, že sa v roku 2013 rozdeľoval zisk spoločnosti, ktorá bola podľa auditu v strate 300 000 eur?“ pýtala sa samosprávy občianska aktivistka Ingrid Nemčeková. Odpovede, ktoré jej úrad podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám musí v 30-dňovej lehote dať, nedostala. „Porušený bol aj zákon o rozpočtových pravidlách,“ dodáva ďalší nahnevaný aktivista Jozef Bonko. „My ani nevieme, kto RP VPS riadi a kto je za finančnú nespôsobilosť zodpovedný,“ zhodli sa aktivisti.
Poslanci zasiahli
Hoci boli bývalé vedenie podniku a dozorná rada odvolané, situácia pre drobných živnostníkov nevyzerá dobre. „Je to škandalózne, čo sa v Ružinove deje. Najvyšší čas urobiť nové voľby do orgánov a ukončiť túto tragédiu,“ povedal na plné ústa poslanec Martin Pätoprstý. Suma, ktorú dlhuje ružinovský podnik dodávateľom, sa podľa aktivistov šplhá k 500 000 eur. „Na najbližšom zastupiteľstve (26. 5.) sa budeme starostu Pekára pýtať, ako mieni tieto finančné problémy obce riešiť. Akosi sa kopia, a to už je pre nás neúnosný stav,“ obáva sa ružinovská aktivistka Jana Miklovičová. O vysvetlenie celej kauzy sme žiadali starostu Dušana Pekára, do uzávierky Nového Času sa však k problému nevyjadril.