Päť rokov po skončení najväčšieho kriviprelievanie v dejinách ľudstva, presne deviateho mája 1950, predstavil francúzsky politik Robert Schuman plán, na ktorého základoch vyrástla aj dnešná Európska únia. Jej členom je už jedenásť rokov i Slovensko.
Európa odvtedy prešla radikálnymi zmenami. Vyrovnávala sa s dedičstvom najkrvavejšej vojny v histórii, prekonala rozčesnutie ostnatým drôtom a prepracovala sa až k spoločenstvu, ktoré je dnes najväčšou svetovou ekonomikou a vplyvnou politickou veľmocou.
Tieto roky neboli vždy ľahké. Aj v tomto období sa musíme vyrovnávať s dôsledkami celosvetových ekonomických ťažkostí, ktoré naštrbili dôveru časti Slovákov voči Únii.
Nesmieme však zabúdať ani na to, že ešte nedávno boli pre nás neobmedzené možnosti cestovať, študovať či pracovať kdekoľvek v Európe len vysnenou túžbou. Tvár krajiny a rozdiely medzi regiónmi nám zas pomáhajú meniť miliardy z európskeho rozpočtu.
Zovšednieť by nám nemal ani fakt, že aj vďaka vizionárom, akým bol Schuman, vládne v krajinách Únie už sedemdesiat rokov mier a barbarské udalosti sa už azda raz a navždy stali iba uzavretou kapitolou v našej histórii.
Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku