Tá čakala na nového darcu obličky. Už raz transplantáciu podstúpila. Obličku jej telo odvrhlo. Oľga na záchranu sestry v krížovej transplantácii darovala tú svoju. Športovkyňa napriek viacerým ranám života ani na okamih neváhala vybojovať život milovanej sestre. Oľga (39) má síl a energie na rozdávanie. Keď mala šesť rokov, utrpela vážny úraz a prišla o časť nohy. Roky má protézu a na seba vyššie nároky ako zdravý človek.
Súťaží ako vrcholová paraplymijská športovkyňa v stolnom tenise. Reprezentovala nás na paralympiádach v Aténach a Pekingu a zo svetového šampionátu v Južnej Kórei má v dvojhre striebro. „Vlastné zdravotné problémy či hendikep sú vždy len také, nakoľko si ich pripustíte. Sestra potrebovala obličku a ja som jej ju ponúkla,“ vysvetľuje Oľga, akoby sa tak rozhodol každý. Dopoludnia pracuje ako ekonómka v škole a popoludní trénuje deti v Krompachoch.
„Neurobila som nič výnimočné,“ tvrdí. Napokon jej obličku dostala Margita Tomanová (52) z Čadce. „Predtým sme sa nepoznali, no pamätám si, čo povedala, keď sme ležali v nemocnici: Olinka, budem ti tykať, veď teraz si ty ja!“ dodala. Manžel pani Margity Alojz (56) zase daroval obličku Oľginej sestre Alene. „Mám pocit, že sa s nimi poznáme už dlho, hoci je to len pol roka. Úžasné, že sa nám zmenil život k lepšiemu, predovšetkým ja som nesmierne šťastná,“ hovorí Alena, ktorá sa rovnako ako pani Margita cíti po transplantácii výborne.
Vlani sa vykonalo 117 transplantácií
„Darovanie obličky počas života genetickému príbuznému alebo emocionálne spriaznenej osobe je proces, ktorý sa začína rozhodnutím, pokračuje vyšetreniami a vrcholí odberom obličky, ktorá je do dvoch hodín transplantovaná príjemcovi. Život darcu po odbere jednej obličky je prakticky bez obmedzení, doživotne je sledovaný v našej ambulancii,“ vysvetlila Tatiana Baltesová, zástupkyňa primára transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Vlani tam z celkovo 117 transplantácií obličiek na Slovensku uskutočnili najviac - 46.