Tí uviazli na mori po tom, ako ich na svoje územie odmietli vpustiť Indonézia aj Thajsko. Tieto krajiny imigrantov odmietajú napriek výzvam Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), medzinárodných humanitárnych agentúr a obhajcov ľudských práv, ktorí varovali, že týmto ľuďom ide o život.
Juhovýchodná Ázia už celé roky ignoruje osud 1,3 milióna Rohingov, ktorí hovoria bengálskym dialektom používaným v Bangladéši, ale nemajú vlastný štát. Najviac ich žije v Mjanmarsku, ktoré ich považuje za ilegálnych prisťahovalcov. Podľa mjanmarskej ústavy nemajú právo na občianstvo, sú ľuďmi bez štátnej príslušnosti. Majú obmedzený prístup k vzdelaniu a zdravotnej starostlivosti a nemôžu sa voľne pohybovať. Z ich domovov a pôdy, ktorú obrábajú, ich vyháňajú nielen budhistickí extrémisti, ale aj mjanmarská armáda.
Agentúra AP poznamenala, že krajiny juhovýchodnej Ázie celé roky rešpektujú želania Mjanmarska a na regionálnych konferenciách sa vyhýbajú akýmkoľvek diskusiám o diskriminácii Rohingov. Bezpečnostný poradca Bieleho domu Ben Rhodes okrem toho tlmočil znepokojenie Spojených štátov z územných nárokov, ktoré vznáša Čína v Juhočínskom mori.