Utečenci na mori strávili niekoľko týždňov až mesiacov s minimálnymi zásobami pitnej vody a potravín. "Boli dehydratovaní, sú zoslabnutí a vyhladovaní," opísal pre agentúru člen miestnej záchrannej služby Khairul Nove. Prisťahovalcov vytiahli na breh na severozápade Indonézie. "Ďalších takmer 400 zahliadli na mori a rybári sa ich už pokúšajú dostať na pevninu," poznamenal záchranár.
Jeden zo zachránených imigrantov popísal, že na mori strávili štyri mesiace, kým ich našli indonézski rybári. Kapitán ich plavidlo opustil po tom, čo sa lodi pokazil motor. "Došlo nám jedlo, chceli sme sa dostať do Malajzie, ale nedovolili nám to," povedal tridsiatnik na úteku.
Krízová situácia s utečencami na mori vypukla po tom, čo viaceré vlády v regióne juhovýchodnej Ázie ostro zasiahli proti obchodníkom s ľuďmi. V následnosti na tieto kroky niektorí kapitáni pašeráckych lodí plavidlá opustili, zanechávajúc na mori stovky imigrantov svojmu osudu. Okolo 3000 utečencov sa dostalo na brehy Malajzie, Thajska a Indonézie, ale všetky tri krajiny sa rozhodli niektoré z lodí vyslať späť. Medzi utečencami sú najmä moslimskí Rohingovia, ktorí kvôli prenasledovaniu utekajú z Mjanmarska, a Bangladéšania, ktorí utekajú pred chudobou. Humanitárne organizácie odhadujú, že na mori sú ešte tisícky imigrantov.