V utorok a stredu hodnotila degustačná komisia súťaže Slovenská pivná korunka 2015 najlepšie slovenské pivá. Do 9. ročníka súťaže prihlásilo 25 veľkých, malých, remeselných a reštauračných pivovarov rekordných 130 pív. Ich kvalitu anonymne hodnotilo 28 odborníkov, ktorí určia, aké pivá získajú zlatú, striebornú a bronzovú pivnú korunku v 11 súťažných a 2 nesúťažných kategóriách.
Slovenská pivná korunka je súťaž s najdlhšou históriou, ale aj šírkou zapojených odborníkov a zameriava sa na oceňovanie kvality slovenských pív. Hodnotí ju 28 odborníkov a porota je zložená z profesionálnych pivných expertov spomedzi sládkov a odborníkov na kvalitu piva z Chemickej a potravinárskej fakulty STU, Štátneho veterinárneho a potravinového ústavu SR a zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
„Aby sme dosiahli prísne hodnotiace kritériá, hodnotenie prebieha v špeciálnych degustačných podmienkach, aby vyzneli všetky dôležité atribúty kvality piva“, hovorí Ján Štulc, vedúci odboru kontroly potravín rastlinného pôvodu zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR, ktorý dohliada na správny priebeh anonymnej degustácie a spresňuje, na čo sa porota pri hodnotení sústredí: „V zmysle medzinárodných noriem hodnotíme senzorické vlastnosti každého súťažného piva a to jeho správnu farbu, čírosť, penivosť, vôňu a chuť, ktoré sú špecifické v každej kategórii.“
Súťažiace pivovary a verejnosť sa výsledky hodnotenia komisie dozvedia 23. júna 2015 na slávnostnom odovzdávaní ocenení Slovenská pivná korunka 2015 v Bratislave.
Malá krajina s kvalitným pivom
Dnes sa u nás pivo varí v 44 pivovaroch, kde majú zastúpenie 4 veľké a malé a 40 reštauračných, a všetky spoločne vyprodukujú takmer 3 milióny hektolitrov piva ročne*. „I napriek tomu, že sme malá krajina, naše pivo je považované za vysoko kvalitné a spotreba takmer 72 litrov* na hlavu radí Slovákov k národom so silnou pivnou kultúrou, ktorá sa neustále rozvíja“, hovorí Júlia Hurná, prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu a dodáva: „Rozmanitosť ponuky vystihuje aj neuveriteľný počet 130 prihlásených pív.“
*údaj za rok 2013. Aktuálny údaj za rok 2014 bude až v polovici roka 2015
AKO SPOZNAŤ KVALITNÉ PIVO?
FARBA A ČÍROSŤ
Farba piva by mala zodpovedať príslušnému typu piva. Mala by byť správne sýta, priezračná a jagavá. Okrem kvasených pív, ktoré sú kalné. Svetlé spodne kvasené pivá by mali byť zlatohnedé, avšak môžu mať širšiu škálu odtieňov tejto farby. Musí byť však krásne číre, iskrivé a ostro lámať svetlo. Tmavé pivá sú charakteristické tmavou farbou, ktorá pochádza z karamelizovaných prírodných cukrov z jačmenného sladu. U vrchne kvasených pív sa farba pohybuje od svetlej jantárovej až po červeno-medenú. Pšeničné pivá sú charakteristické svetlou až slamovou farbou.
PENIVOSŤ
Pri hodnotení penivosti sa sleduje výška a stabilita peny. Pod výškou peny sa rozumie vzdialenosť povrchu peny od povrchu kvapaliny. Pod stabilitou peny sa rozumie čas, ktorý uplynie medzi vytvorením peny a koncom jej samovoľnej deštrukcie, čo je signalizované vytvorením tzv. lysinky.
Pena by mala v pohári pekne držať, pekne krúžkovať na stene pohára, nemala by hneď opadnúť a vyprchať. Mala by chrániť pivnú hladinku od styku s okolím.
VÔŇA
Vôňa piva, ktorá je podstatne zložitejším vnemom než chuť, je jeho význačnou charakteristikou, pretože rozhoduje o prvom dojme, ktorý si konzument o pive urobí. Pri hodnotení vône sa posudzuje jednak jej celková intenzita, ktorá by mala byť u pív plzenského typu slabá až stredná, pričom by mala byť zladená tak, aby žiadna z prítomných vôní neprevládala.
Z cudzích vôní vyskytujúcich sa u piva rozlišujeme tzv. prípustné, medzi ktoré patrí napr. oxidačná – najčastejšie pasterizačná, ďalej kvasničná, esterová ako aj mladinová, samozrejme len v malých koncentráciách.
CHUŤ
Chuť je pri hodnotení piva najdôležitejšia. Opäť, rôzne typy piva majú svoju špecifickú chuť. Svetlé spodne kvasené pivá majú sviežu, čisto sladovú chuť bez príchute, sú jemné a chmeľovo horké. V tmavom pive by ste mali objaviť plnú, karamelizovanú, sladkastú chuť. Sú menej horké. Vrchne kvasené pivá sú cítiť výrazne chmeľovo a vďaka rýchlemu kvaseniu dostávajú sladšiu a plnú chuť. Pšeničné pivá sú väčšinou nefiltrované, preto v ňom cítiť kvasnice, miernu kyslosť a chuť môže byť od jemnej kyslej až po trpkú, či jemne sladkej až po ovocnú.
Celkovo ale platí, že tie najlepšie pivá majú svoj charakter, plnú chuť, vyvážené jednotlivé zložky a značnú horkosť. Bublinky, alebo nasýtenie piva oxidom uhličitým, by mali byť jemné a postupne pomaly unikať z pohára.