Uviedla to dnes Európska agentúra pre životné prostredie (EEA). Na vrchole rebríčka bezrizikového kúpania, ktorý agentúra zostavila, sú Luxembursko, Malta a Cyprus. V minuloročnej správe EEA sa uvádzalo, že 94,7 percenta vodných plôch spĺňa štandardy kvality stanovené európskou legislatívou. Tento rok je to 95 percent. EEA si prieskumu zaradila aj Švajčiarsko a Albánsko.
Známku "vynikajúcej kvality" získalo 83 percent vodných plôch. Všetky vhodné lokality na kúpanie na Cypre, v Luxembursku a na Malte majú vynikajúcu kvalitu vody. Po nich nasleduje Grécko (97 percent), Chorvátsko (94 percent) a Nemecko (90 percent).
Posledné miesto v tomto rebríčku patrí Rumunsku, hneď po Albánsku, kde vo väčšine miest kvalita vody spĺňa iba minimálne hodnoty.
Medzi krajiny, ktoré majú najviac miest na kúpanie s neuspokojivou kvalitou vody patria Taliansko (197 miest), Francúzsko (105) a Španielsko (67).
EEA upozornila, že kvalita vody v jazerách a riekach zaostáva za moriami, ale situácia sa zlepšuje. So známkou "vynikajúca kvalita" sa pýši 78,2 percenta z vnútrozemských kúpalísk, čo je o 1,6 percenta viac ako v minulom roku.
Približne 85,5 percenta kúpalísk na morskom pobreží má vynikajúcu vodu na kúpanie. Najlepšie európske destinácie z tohto pohľadu sú v Chorvátsku, na Malte, Cypre, v Grécku, Portugalsku a Taliansku, za ktorými nasleduje Španielsko a Francúzsko.
Potrebné údaje poskytujú členské štáty EÚ, ktoré vykonávajú merania na prítomnosť baktérií z odpadových vôd, ktoré by mohli spôsobovať hnačky a zvracanie.