Vyvíjajú systém transportu liečiv, ktoré by medikament dopravil rovno do nádorových buniek. Nepoškodili by sa pritom tie zdravé. Košický profesor získal za koordináciu projektu prestížne ocenenie v súťaži Vedec roka 2014. Profesor Pavol Miškovský z Centra interdisciplinárnych biovied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sa s kolegami venuje výskumu liečby nádorových buniek už 20 rokov. „Výskum liečby rakoviny je veľká výzva. Myslím si, že naša myšlienka je originálna a že máme šancu vo svete sa presadiť,“ hovorí profesor. Vyvíjajú systém transportu medikamentov na rakovinu. Profesora ocenili odborníci z poroty prestížnej súťaže Vedec roka ako Osobnosť v programoch EÚ.
Liek priamo do bunky
Pacient by nedostal čistý liek priamo, ale špeciálne pripravený napríklad v injekčnej forme. Snažia sa, aby liečivo pôsobilo cielene na nádory a nepoškodzovalo zdravé bunky. „Základ tvoria upravené častice lipoproteínov, ktoré tvoria akýsi kontajner. Doň sa vloží liečivo. Na to sa naviaže špeciálna upravená bielkovina, ktorej úlohou je rozpoznať nádorovú bunku,“ vysvetľuje Miškovský. Účinok terapie je možné ešte zvýšiť použitím tzv. fotoaktívnych liečiv. Tieto liečivá sú aktívne po ožiarení, najčastejšie laserom.
O tri roky testovanie
Táto liečba by podstatne znížila nežiaduce vedľajšie účinky chemoterapie. Košickí vedci na nákladnom výskume spolupracujú s univerzitami v Zürichu a v Lausanne. Prírodovedcom sa podarilo na projekt získať takmer 3 milióny eur zo siedmeho rámcového programu Európskej únie. Miškovský odhaduje, že o tri roky by sa mohla liečba testovať. Ukončenie výskumu a zavedenie do praxe však môžu trvať roky.
Známi herci o rakovine
Táňa Radeva (57)
- Ja som sa liečila alternatívne. Myslím, že môj názor nie je pre vedcov zaujímavý. Ale ak to pomáha, tak im možno len gratulovať a držať palce.
Juraj Slezáček (72)
- O tejto metóde nič neviem, ale ak bude účinná, tak to dáva veľkú nádej pre pacientov do budúcnosti. Vedcom držím palce a z ich úspechu sa teším.