Upraví ich tým poberateľom, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky na schválenú úroveň minimálneho dôchodku. Podmienky nároku poberateľ dôchodku splní vtedy, ak získa najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia a suma jeho dôchodku alebo úhrnu dôchodkov bude nižšia ako suma minimálneho dôchodku. Do celkového dôchodkového príjmu sa započítajú aj vdovské alebo vdovecké dôchodky, dôchodky zo systému sociálneho zabezpečenia policajtov a profesionálnych vojakov, dôchodky z cudziny a dôchodky vyplácané z 2. piliera (poberateľovi starobného dôchodku sa zohľadní iba suma pozostalostného dôchodku z 2. piliera).
Aby teda poistencovi vznikol nárok na zvýšenie dôchodku na sumu minimálneho dôchodku, musí získať najmenej 30 rokov kvalifikovaného obdobia. Kvalifikovaným obdobím je celé obdobie dôchodkového poistenia, ktoré poistenec získal pred 1. januárom 1993 a od 1. januára 1993 sa započítajú iba tie roky dôchodkového poistenia, v ktorých poistenec dosiahol osobný mzdový bod najmenej v hodnote 0,241. Táto hodnota znamená, že poistenec mal v danom roku príjem minimálne na úrovni 24 % z priemernej mzdy platnej v tom roku, teda približne na úrovni životného minima.
Podmienka minimálneho príjmu poistenca sa neskúma nielen v kalendárnych rokoch pred 1. januárom 1993, ale ani v kalendárnych rokoch, v ktorých poistenec získal obdobie dôchodkového poistenia v cudzine a v kalendárnom roku, v ktorom bol dôchodok priznaný, alebo v ktorom boli splnené podmienky nároku na tento dôchodok.
Kvalifikovaným obdobím pritom nie je automaticky celý kalendárny rok. Ak napríklad poberateľ dôchodku v kalendárnom roku 2013 získal 150 dní dôchodkového poistenia a za daný rok mu patrí osobný mzdový bod 1,1478, za rok 2013 sa na účely kvalifikovaného obdobia započíta 150 dní. Celkový počet rokov kvalifikovaného obdobia sa potom zistí zo súčtu všetkých dní dôchodkového poistenia získaných vo vyššie stanovených obdobiach, ktorý sa prepočíta na roky.
TASR informoval Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne.