Europoslanci za toto obdobie stihli prerokovať pravidlá týkajúce sa schránkových firiem, pustili sa do boja proti igelitkám či schválili limity na poplatky za platbu kartou. Našich zástupcov bolo počuť hlavne v období pred referendom o rodine, niektorí sa stihli blysnúť aj škandálmi. Ako to hodnotí odborník? Aké škandály stihli vyrobiť?
Podľa politického analytika Jána Baránka sa od našich europoslancov nedá očakávať veľa, lebo ich máme málo. „Oni nezastupujú Slovensko, ale Európsku úniu a záujmy frakcií, v ktorej sú. Možno sa zdá, že tam nič nerobia, ale oni robia, len sa to na Slovensko nedostane,“ tvrdí Baránek. Pochválil ich aktivitu v referendovom období. „Najviac bolo počuť Annu Záborskú z KDH, Moniku Flašíkovú-Beňovú či Richarda Sulíka,“ hovorí. Šéf liberálov si vyslúžil kritiku za vulgárne tričko, v ktorom sa zjavil v deň plebiscitu.
Beňová zas v júli pobavila, keď po žúrke s kamarátkou Evitou sa zjavila na diskusii s europoslancami v dosť zúboženom stave. Napriek tomu je našou najaktívnejšou europoslankyňou. „Za dôležité považujem najmä výzvu Komisii v súvislosti so zabezpečením rovnakej kvality potravín vo všetkých členských štátoch,“ hovorí Beňová, ktorá medzi svoje najvýznamnejšie počiny zaradila aj ochranu práv postihnutých občanov či návrh na zaradenie európskej minimálnej mzdy. Na opačnom konci rebríčka sa ocitol smerák Boris Zala.
„Pokladám sa za veľmi aktívneho poslanca, podieľam sa skoro na všetkých dôležitých dokumentoch v zahraničnej politike. Ale nesúťažím o body a ratingy, s nikým sa nepredbieham,“ povedal Zala. Hneď v prvý deň zasadnutia nového europarlamentu vzbudil pozornosť Branislav Škripek z Obyčajných ľudí. Rozhodol sa bojkotovať európsku hymnu, a keď ju zahrali, zostal sedieť.
Najaktívnejší
1. Monika Flašíková-Beňová
2. Ivan Štefanec
3. Eduard Kukan
Najmenej aktívni
1. Boris Zala
2. Monika Smolková
3. Miroslav Mikolášik