Ropu chce získať z troch ložísk na severovýchode nášho územia. Spoločnosť si myslí, že nám tým pomôže znížiť závislosť od Ruska, a tvrdí, že prinesie desiatky pracovných miest. Firma hľadá na severovýchode Slovenska ropu aj zemný plyn. „Máme tri koncesie na preskúmanie územia,“ hovorí L. Ron Crow zo spoločnosti Alpine Oil and Gas, ktorý v biznise pracuje už 38 rokov.
Vzťahujú sa na územia v Krivej Oľke v okrese Medzilaborce, Ruskú Porubu v okrese Humenné a Smilno v okrese Bardejov, kde plánujú tri prieskumné vrty. Dúfa, že budú také výdatné, aby sa mohli stať ťažobnými. „Potom by sme možno prešli do fázy intenzívnejšieho vŕtania, urobili by sme takých 10 až 15 ťažobných vrtov,“ pokračuje Crow s tým, že samotnú ťažbu by najradšej spustili do roka.
Vrty aj v záhradách
Obyvateľov Oľky zámer firmy vydesil. Obávajú sa znečistenia životného prostredia, hlavne podzemnej vody, keďže územie, kde sa má ťažiť a patrí cirkvi, je neďaleko obce. „Každý vrt sa musí zaizolovať betónom, takže sa nemôže stať, že dôjde ku kontaminácii vody alebo pôdy,“ vysvetľuje Crow s tým, že budú využívať klasickú konvenčnú technológiu, podobnú obyčajnej studni.
„Videli ste letisko v Dallase? Aj na letisku sa ťaží. Dokonca v centre mesta, kde žijú dva milióny ľudí, a nikoho to netrápi. A niektorí to majú na vlastnom dvore. Keby som mohol, aj ja by som chcel mať vrt na dvore. Vrt vyzerá tak, že je tam plot, trávička, kvietky... “ tvrdí.
Chcú zapojiť školy
Firma tvrdí, že na Slovensku chce zostať dlhodobo a plánuje spolupracovať s univerzitami, aby pritiahli absolventov a stážistov. „Napríklad pre univerzity v Poľsku pripravujeme workshopy a to isté chceme aj tu. Neplánujeme zamestnávať iba robotníkov, ale aj vysokoškolských inžinierov,“ tvdí Crow a pridáva, že by do dvoch rokov malo vzniknúť 50 pracovných miest.
Ako ďalšie pozitívum vymenúva zníženie závislosti Slovenska od Ruska. „Samozrejme, nemôžeme nahradiť plyn, ktorý Slovensko odkupuje od Gazpromu. Ale môžeme zaistiť, že sa do zásobníkov načerpá toľko, aby ste mali aspoň nejakú vyjednávaciu pozíciu o cene.“ Firma Alpine Oil and Gas je aktívna ešte v Maďarsku, Poľsku a Rumunsku.
Čo sľubuje investor?
- nové pracovné miesta
- zníženie závislosti od Ruska
- ťažbu bez kontaminácie vody a pôdy
- spoluprácu s univerzitami
História ťažby na Slovensku
Prvú sondu
začali vŕtať v Gbeloch na Záhorí a objavili pritom ložisko ťažkej ropy. Po úspešných skúškach 13. januára 1914 začalo Rakúsko-Uhorsko po prvý raz priemyselne ťažiť ropu. Tento dátum sa považuje za začiatok ropného priemyslu na našom území.
Panónska panva
na východnom Slovensku je ďalším územím s náleziskami ropy v oblasti Senného, Stretavy a Ptrukše, tiež v oblasti Mikovej pri Medzilaborciach.
Cena ropy
na svetových trhoch dlhodobo klesá. Čierne zlato je momentálne na sume 65,52 dolára (59,97 eura) za barel (159 litrov). Začiatkom roka však trhy zaevidovali historický prepad, keď cena skončila na úrovni 48,6 dolára (44,26 eura) za barel. Bola to najnižšia hodnota od roku 2009.
Na Kysuciach
v Korni majú jedinečný ropný prameň, ktorý vyviera zo zeme. Podobný je len v Kostarike. Počas druhej svetovej vojny si ľudia pomáhali tak, že ručnými čerpadlami vyťažili aj 800 litrov denne. Pre príliš drahý vstupný kapitál sa tam ťažba nekoná.
V Gbeloch
vyťažili v rokoch 1919 – 1938 až 214 205 ton ropy, čo predstavovalo 71 % z ropy vyťaženej na celom území ČSR.
Za 100 rokov
rozvoja boli na našom území objavené ložiská s celkovým objemom 3,7 milióna ton ropy.