Od júla sa totiž hranica príjmu pre žiadateľov opäť zníži a k zvýhodnenej hypotéke sa dostane menej ľudí. Dnes si môžu o hypotéku pre mladých požiadať všetci, ktorých príjem za minulý rok nepresiahol 1193,4 eura, teda 1,3-násobok priemernej mzdy. Pri žiadateľoch v páre sa berie do úvahy súčet ich príjmov. "Ak jeden z partnerov nemá príjem, priemerná mzda toho druhého za predchádzajúci rok môže dosahovať až 2386,8 eura. Podmienkou je, aby žiadali o hypotéku spoločne," vysvetľuje Renáta Holecová z VÚB banky.
Príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, pričom jeho aktuálny príjem môže byť aj vyšší. Úrokové zvýhodnenie platí na prvých päť rokov hypotéky. Jeho výšku stanovuje zákon o štátnom rozpočte na každý kalendárny rok individuálne, aktuálne je to 3 % (2 % dotuje štát, 1 % banka). Dotáciu k úrokovej sadzbe je možné získať najviac na sumu 50.000 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty nehnuteľnosti. Časť úveru presahujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou. "Pri 50.000 hypotéke so splatnosťou na 30 rokov môže mladý človek vďaka zvýhodneniu ušetriť mesačne aj viac ako 80 eur, za 5 rokov je to viac ako 5000 eur," doplnila Holecová.
Zároveň odporúča všetkým, ktorých príjem sa vlani pohyboval okolo 1190 eur, aby využili šancu a požiadali o hypotéku pre mladých do konca júna, nakoľko po tomto termíne sa predpokladá zníženie príjmovej hranice o niekoľko desiatok eur.
Okrem finančnej úspory umožňuje hypotéka pre mladých odložiť splátky istiny alebo znížiť splátky na polovicu po dobu dvoch rokov pri narodení dieťaťa. Výhodou dotovanej hypotéky je aj to, že akúkoľvek jej časť možno kedykoľvek počas prvých piatich rokov splatiť bez poplatku. Z celkového počtu hypotekárnych úverov vo VÚB banke za 1. štvrťrok bola takmer tretina dotovaných. Mladí ľudia si brali priemerne hypotéku 58.707 eur so splatnosťou 29 rokov.