Uviedol, že po minulotýždňovej schôdzke s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a stredajšom rokovaní s predsedom Európskej komisie Josém Manuelom Barrosom v sídle EÚ "sa zdá, že robíme pokrok na ceste k zjednodušenej zmluve" nahrádzajúcej zamrznutú ústavu EÚ. Na ratifikáciu euroústavy treba podporu všetkých 27 členských krajín únie. Francúzski a holandskí voliči ju však pred dvoma rokmi odmietli.
"Musíme sa pohnúť vpred a zjednodušená zmluva je cestou vpred...Európa nemôže zostať na mŕtvom bode, nemôžeme zostať v tejto vzájomnej paralýze...musíme nájsť cestu z tejto slepej uličky," povedal Sarkozy. Cieľom euroústavy je zjednodušiť rozhodovanie v rámci EÚ a posilniť rolu únie vo svete. Niektoré krajiny EÚ, napríklad Francúzsko, Británia a Holandsko, sa teraz usilujú o vypustenie najspornejších časti návrhu euroústavy aby zmiernili obavy verejnosti, že tento dokument zmenší právomoci štátov a vytvorí európsky superštát.
Barroso tiež vyjadril názor, že sa formuje zhoda na zjednodušenej euroústave, ktorá by nahradila pôvodný návrh. "Hlavnou vecou je posilniť schopnosť Európy konať," povedal Barroso. "Potrebujeme inštitúcie, ktoré dajú Európe prostriedky potrebné na to, aby robila to, čo jej obyvatelia chcú."
Sarkozyho návšteva v Bruseli bola jeho druhou zahraničnou cestou vo funkcii prezidenta a bola považovaná za signál, že nový francúzsky líder plánuje zaujať praktickejší prístup k európskej politike Francúzska ako jeho predchodca Jacques Chirac. Sarkozy, krátko potom ako sa ujal úradu, navštívil Berlín. Nemecko a Francúzsko sú tradične hnacím motorom EÚ.
Sarkozy: V snahe o zjednodušenie euroústavy došlo k pokroku
BRUSEL - Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy v stredu povedal, že v snahe o prepracovanie a zjednodušenie európskej ústavnej zmluvy došlo k pokroku.