Za vidinou slušného zárobku, ktorým by uživil svoju milujúcu manželku a dcérku Emku (1), neváhal na 20 dní v mesiaci cestovať cez celú republiku. Jeho rodine by nikdy nenapadlo, že ho už nikdy neuvidí. Peter sa totiž počas zváračských prác nadýchal plynu argónu a na mieste zomrel. Nedokázal mu pomôcť ani jeho vlastný otec, ktorý bol tiež v tom čase v práci. Blízki a priatelia sa nevedia zmieriť s tým, že ich večne veselý Peter už nebude rozosmievať. Rovnako ako oni, ani odborníci nedokážu pochopiť, ako Petra mohol zabiť argón, ktorý sa bežne používa pri zváraní.
Otec prežil
Na mieste nešťastia sa v rovnakom čase ako Peter nachádzal aj jeho otec Vladimír (56). Keď zistil, že jeho syn odpadol, okamžite mu išiel na pomoc, sám sa pritom priotrávil. Jeho obrovská snaha bola márna, keď sa nakoniec musel prizerať na skon svojho syna. Napokon sa v piatok vybral na najťažšiu cestu domov na východné Slovensko, kde býva s manželkou. Pred domom sedel a pozeral do prázdna. Od žiaľu sa nezmohol ani na slovo. Petrov otec má bohaté pracovné skúsenosti. Pracoval aj v Brazílii, či v Nemecku. Nikdy sa však nestretol s tým, aby ho to, čo miloval, pripravilo o kolegu či dokonca člena rodiny.
Kto za to môže?
Oficiálna správa z inšpektorátu napovedá, že pochybiť mohli samotní pracovníci. „Z predbežného zistenia možno konštatovať, že prišlo k nedodržaniu technologického postupu pracovníkmi pri napúšťaní potrubnej trasy argónom a taktiež k porušeniu zákazu vstupu na pracovisko, kde sa nachádzala technologická nádrž, pretože do tejto miestnosti môžu vstupovať len osoby s dokladom Príkaz na prácu, a v tomto prípade absentoval,“ informoval hlavný inšpektor Róbert Bulla.
Svoj názor na celú vec majú niektorí muži z elektrárne. „Takéto niečo sa dalo očakávať, pretože ľudí nútia robiť práce bez ohľadu na ich bezpečnosť. Kto sa však bude sťažovať, keď je rád, že má prácu?“ prezradil Peter (27), ktorý je živnostníkom pracujúcim v jadrovej elektrárni. Prípadom sa okrem inšpektorátu zaoberá aj polícia. Podľa hovorkyne Boženy Bruchterovej bolo vo veci začaté trestné stíhanie za prečin usmrtenia.
Ivan prežil únik argónu: Petra som nedokázal dvihnúť zo zeme
O obrovskom šťastí môže, naopak, hovoriť Ivan Bánus (28) z okolia Krupiny. Aj on bol na mieste tragédie. Pracoval priamo s Petrom a jeho otcom Vladimírom. Keď uvidel, že Peter obďaleč stratil vedomie, neváhal mu ísť na pomoc. To sa aj jemu takmer stalo osudným. „Bolo to asi desať metrov pod úrovňou zeme. Argón je ťažší ako vzduch, takže v tej nádrži klesal dole. No a keďže jeho úroveň nikto nemeral a my sme si nešli pofajčiť, aby sa to tam odvetralo, stalo sa to, čo sa stalo,“ povedal mladý zvárač, podľa ktorého ich mohlo paradoxne fajčenie zachrániť. „Teraz aspoň budeme vedieť, že si musíme chodiť von pofajčiť pravidelne. Nepamätám si takmer nič, ale povedali mi, že tam bol krik a že som vraj chcel jedného chlapa ratovať. Bol však asi o polovicu väčší ako ja, takže som mu pomôcť nedokázal,“ dodal smutne Ivan.
Odborník: Argón nie je nebezpečný plyn
Daniel Kluka robí v zváračskom biznise už roky. Podľa svojich slov si nepamätá prípad, keď argón mohol za smrť zvárača. „Je to ochranný plyn, ktorý sa bežne používa. Bez plynu by sa materiál nezvaril, pôsobí ako ochrana zvaru. Viem o firmách, kde je v jednej miestnosti aj 20 zváračov naraz a nič sa tam nestalo. V tomto prípade môžeme len špekulovať, či za tým mohol byť malý priestor, alebo nepoužitie masky. Zabiť by mohol iba vo veľmi vysokej koncentrácii v malom priestore,“ povedal odborník. Podľa hovorkyne Slovenských elektrární Jany Burdovej pracovníci dodávateľov nepoužívajú dýchacie prístroje. „Je to z dôvodu, že všetky pracoviská sú alebo môžu byť napojené na centrálny ventilačný systém. Pri práci s argónom dodávatelia musia zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu, ako aj odvod splodín vznikajúcich pri zváraní,“ informovala.