Oznámil to z piatku na sobotu Pentagón a dodal, že rozsah omylom zaslaných vzoriek obsahujúcich živé baktérie antraxu bol omnoho väčší, ako pôvodne informoval. Napísala to agentúra AP.
Pentagón sa domnieva, že podozrivé vzorky antraxu dostalo celkovo 24 laboratórií v 11 štátoch vrátane dvoch v zahraničí - Južnej Kórei a Austrálii.
Ministerstvo vnútra nariadilo v tejto súvislosti hĺbkové vyšetrovanie celého prípadu, ako aj postupy v zariadeniach rezortu obrany, zamerané na deaktiváciu vzoriek určených na výskum, dodala agentúra DPA.
Pentagón odporúčal všetkým laboratóriám, ktoré dostali podozrivé zásielky, "aby prestali pracovať s týmito vzorkami", pokým nedostanú ďalšie inštrukcie od ministerstva obrany a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), ktoré začalo prípad vyšetrovať.
Vzorky obsahovali iba veľmi malé množstvo živých baktérií antraxu a pre verejnosť nepredstavujú riziko, pričom ohrozenie zamestnancov laboratórií je minimálne, zdôraznil Pentagón.
Ministerstvo obrany vo štvrtok potvrdilo, že dve zariadenia americkej armády v štátoch Utah a Maryland omylom poslali živé baktérie antraxu do súkromných laboratórií v deviatich amerických štátoch a na americkú vojenskú základňu v Južnej Kórei. Zásielky boli doručené od marca 2014 do apríla 2015 v rámci vývoja terénnych testov na zisťovanie biologických hrozieb.
Keď sú baktérie alebo spóry antraxu (slezinovej sneti) v ovzduší, môžu spôsobiť smrteľnú chorobu nazývanú pľúcny (inhalačný) antrax. To sa stalo v roku 2001, keď antrax poslali americkou poštou vládnym úradom a médiám, čo si vyžiadalo päť ľudských životov.