Informovalo o tom proopozičné Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) s tým, že v čase detonácie bola väznica prázdna. IS tak v džihádistami obsadenom meste zničil významný symbol vládnej moci. Komplex sa nenachádzal na území antického mesta Palmýra, ale v priľahlom Tadmúre. Obe lokality obsadil IS pred niekoľkými dňami po prudkých bojoch s vládnymi jednotkami lojálnymi prezidentovi Bašárovi Asadovi.
IS oznámil explóziu prostredníctvom vyhlásenia na sociálnych sieťach a jeho podporovatelia zverejnili na internete fotografie s hustými mrakmi sivého dymu vznášajúce sa nad zničeným objektom. Sýrske štátne médiá o vyhodení väznice v Tadmúre neinformovali, uviedol Reuters. Zatiaľ nie je jasné, kedy väzni opustili svoje cely. Fotografie, ktoré na sociálnych sieťach zverejňoval IS počas tohto týždňa, zachytávali prázdne väzenské cely, prázdnu celu predbežného zadržania i kancelárie.
Zverejňovanie podrobných informácií o väzňoch a podmienkach vo väzniciach sú v Sýrii ojedinelé. Ľudskoprávna organizácia Amnesty International zverejnila v roku 2001 správu, ktorá bola založená na svedectvách bývalých väzňov - tvrdili v nich, že vo väznici sa snažili dosiahnuť, aby zadržaní "pociťovali čo najväčšie utrpenie, poníženie a strach".
V sýrskych väzniciach, vrátane tej v Tadmúre, mohli byť väznení aj občania Libanonu, Jordánska, Iraku a Palestínčania. Dôkazom neľudských praktík v sýrskych väzniciach sú fotografie muža, ktorý niekoľko rokov pracoval pre sýrsku vojenskú políciu ako forenzný fotograf. Muž, používajúci meno Cézar, pracoval aj pre sýrsku opozíciu a kópie fotografií posielal na USB kľúči príbuzným v zahraničí.
Zo Sýrie, odkiaľ napokon ušiel, sa mu podarilo vyniesť asi 55.000 digitálnych fotografií, ktoré spolu s jeho svedectvami skúmala komisia troch bývalých prokurátorov Medzinárodného súdneho dvora. V januári 2014 sa uzniesli, že sú autentické a dokumentujú smrť 11.000 väzňov zo sýrskych väzníc. Sýrska vláda deklarovala, že správa je spolitizovaná a fotografie sú podvrhom.