Euro však slabne a vo svojich peňaženkách to pocítia najmä dovolenkári, ktorí chcú oddychovať mimo eurozóny. Podľa analytikov sa pád eura najviac odzrkadlí na cenách tovarov a služieb. Nový Čas zisťoval, za ktoré krajiny si v lete priplatíme. Euro oproti americkému doláru rekordne slabne. Pritom väčšina mimoeurópskych miest „funguje“ na tejto mene, čo znamená, že si tu dovolenkári siahnu hlbšie do vrecka. Momentálne sa euro trošku ustálilo. Ak to však porovnáme s minulým rokom, euro je výrazne slabšie, ako to bolo vlani,“ upozorňuje Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne. Situácia sa ešte môže zhoršiť.
„Očakávame ešte väčšie oslabenie, pretože koncom leta plánujú v USA zvyšovať sadzby. To bude mať určite tiež vplyv na oslabenie našej meny,“ dodáva Muchová. Drahšie Slovákov môžu vyjsť aj výlety do Veľkej Británie či Švajčiarska. Oproti švajčiarskemu franku napríklad euro oslabilo skoro o tretinu! Cestovné kancelárie sú však opatrné a tvrdia, že sa až tak veľa nezmení. „Neočakávame, že by malo prísť k zvyšovaniu cien dovoleniek. Nákupy kapacít v krajinách, ako sú Turecko a Tunisko, sa realizujú v eurách, preto v týchto destináciách nepociťujeme negatívny vplyv klesajúcej hodnoty eura. V Egypte sa kapacity nakupujú v dolároch, avšak tu sa nám podarilo dosiahnuť od partnerov špeciálne ceny,“ uviedla Jana Zedníková z CK Satur. Podobne to vidí aj Juraj Sliacky z CK Hydrotour.
„Všetky dodávateľské ceny predávaných destinácií sú v eurách, preto žiadne pohyby cien neočakávame.“ Je dôležité uvedomiť si, že dovolenka nie je len o nákladoch na ubytovanie. „Kvôli slabému euru, ktoré útočí na svoje 12-ročné minimá, nás drahšie nemusí vyjsť len samotné ubytovanie, ale drahšími sa môžu stať aj bežné nákupy potravín, suvenírov či rôznych poznávacích výletov,“ upozorňuje analytička Jana Glasová z Poštovej banky.
Zdražia najmä tovary
Michal Mušák, analytik Slovenskej sporiteľne
Drahšie môžu byť skôr niektoré menej tradičné letné destinácie, ako sú USA, Švajčiarsko, Veľká Británia. Za tovary, ktoré majú ceny v dolároch, si ľudia priplatia 20 %, za švajčiarske produkty 15 % a za britské takmer 10 %. Spolu s posilňovaním dolára oproti euru sa v porovnaní s letom 2014 posilnili aj meny Egypta, Tuniska, Spojených arabských emirátov či Izraela (o 10 až 20 %), takže dovolenka tam môže byť tento rok o niečo drahšia.
Tešiť sa môžu naši hotelieri
Vďaka klesajúcemu euru sa pre niektoré krajiny stávame lacnejšou, a tak atraktívnejšou destináciou, čo môže tešiť našich podnikateľov, obchodníkov a v konečnom dôsledku aj celú ekonomiku.
Turecko
Thajsko
Čoraz populárnejšia dovolenková destinácia, ktorá láka najmä nízkymi cenami tovarov
a služieb. Aktuálne nás však aj táto destinácia môže stáť o čosi viac ako v rovnakom
období minulého roka. Euro sa totiž oproti thajskej mene najmä v druhej polovici
minulého roka výraznejšie prepadlo. Časť z tohto nárastu však môže vykompenzovať lacnejšia letenka v podobe nižších palivových príplatkov.
Veľká Británia
Vďaka relatívne lacnému dopravnému spojeniu sem Slováci radi zájdu na dovolenku
alebo aspoň na predĺžený víkend. Súčasná situácia však nie je veľmi prajná, medziročne stráca euro na libru 7 percent. Oproti minulému roku tak pri návšteve ostrovnej krajiny siahneme do vrecka hlbšie.
Egypt
Veľmi obľúbená „neeurová“ destinácie Slovákov. V tomto prípade nás môžu tešiť aktuálne nízke ceny ropy. Tie sa môžu premietať aj do nižších cien rôznych prepravných služieb, pri ktorých je práve ropa dôležitým nákladom. Týka sa to autobusovej, nákladnej, ale aj leteckej prepravy. Zdá sa však, že tu aktuálne viac dôvodov na zlacňovanie dovoleniek nie je. Egyptská libra sa od januára tohto roka oproti euru posilňuje. To sa môže premietnuť do relatívne vyšších dovolenkových nákladov.