Zadovážil ho Dr. Vojtech Alexander († 59) len dva roky po vynáleze tohto prístroja z Nemecka. Jeho nadšenie pre röntgenológiu sa však stalo osudným pre neho aj jeho syna. Dr. Alexander röntgenoval živočíchy aj ľudí. Jeho koniec však bol veľmi smutný. „Následkom častých ožarovaní ochorel. Dostal leukémiu, z ktorej sa už nevyliečil a zomrel, “ vraví lektorka múzea na Kežmarskom hrade Beáta Želinská. Ťažký osud postihol aj doktorovho najmladšieho syna Imricha († 73).
„Vtedy sa o možných následkoch röntgenových lúčov vedelo ešte veľmi málo. Lekár často röntgenoval aj svoju tehotnú manželku Alžbetu († 53), lebo chcel zdokumentovať vývin plodu. V dôsledku toho sa mu jeden zo synov narodil mentálne postihnutý,“ pripomenula lektorka. Napriek tomu bol odborníkom uznávaným v celom Uhorsku. Ako prvý v roku 1906 zhotovil plastickú snímku ruky. Pre jeho úspechy ho zavolali do Budapešti, kde zriadili centrálne röntgenové laboratórium, kde aj zomrel. V Kežmarku sú po ňom pomenované nemocnica aj jedna z ulíc. Röntgen, ktorý takmer ničím nepripomína dnešné moderné prístroje, chodia do Kežmarského hradu obdivovať turisti z celej Európy.
Priekopník medicíny i v meste
Dr. Vojtech Alexander (1858 - 1916) sa narodil v Kežmarku v rodine mešťanostu. V meste pod Tatrami skončil strednú aj základnú školu. Medicínu vyštudoval v Budapešti. Oženil sa s Kežmarčankou Alžbetou Schwarzovou, s ktorou mali 5 detí. Z jeho iniciatívy sa v Kežmarku prebudovala nemocnica, elektrifikovalo mesto a urobila sa kanalizácia. Ako lekára ho uznávali v celom Uhorsku.