Ten jej nechcel dať prácu, pretože prišla na pohovor zahalená v šatke. Najvyšší súd Spojených štátov v pondelok rozhodol v prospech mladej ženy. V spore o odškodné za to, že firma vedome nerešpektovala náboženské potreby svojej potenciálnej zamestnankyne, dal súd za pravdu obhajcom práv náboženských menšín. V podobnom prípade sa podľa agentúry Reuters na stranu diskriminovaných moslimov tento rok postavil už druhýkrát.
Vtedy sedemnásťročná Samantha Elaufová sa v roku 2008 v Oklahome uchádzala o miesto v predajnom oddelení módnej firmy Abercombie & Fitch, ktorá ju však odmietla prijať, pretože sa na pohovor dostavila v hidžábe, čo je šatka zakrývajúca hlavu a ponecháva odkrytú tvár. Dievča zažalovalo firmu o náhradu škody na základe federálneho zákona zakazujúceho pracovnú diskrimináciu kvôli náboženským praktikám.
Súd prvej inštancie jej priznal odškodné vo výške 20.000 dolárov. Odvolací súd však verdikt zrušil s odôvodnením, že mala Elaufová firmu na svoju potrebu nosiť šatku z náboženských dôvodov upozorniť, čo neurobila. Zamestnanci spomínanej odevnej spoločnosti sa musia riadiť pravidlami obliekania, medzi ktoré patrí okrem iného aj nenosenie pokrývok hlavy.
Najvyšší súd v pondelok rozhodol jednoznačne pomerom hlasov ôsmich ku jednému. Sudca Antonin Scalia odôvodnil rozhodnutie presvedčením sudcov, že firma určite "prinajmenšom tušila", že žena nosí šatku z náboženských dôvodov a nie čisto ako nepovolený módny doplnok. Podľa amerických zákonov musia zamestnávatelia "rozumne vyjsť v ústrety" náboženským potrebám zamestnanca, ak nepredstavujú pre firmu neprekonateľné problémy. Odevná spoločnosť tvrdí, že už v mnohých prípadoch vyšla zamestnancom v ústrety v otázkach ich viery, vrátane nosenia hidžábu. Zákaz nosenia šatiek po žalobe od Elaufovej navyše zrušili.
Moslimku v spore podporovalo množstvo náboženských skupín rôznych vyznaní aj obhajcovia práv menšín. Verdikt je pre nich podobným úspechom, ako januárové rozhodnutie najvyššieho súdu v prospech moslimských väzňov v spore so štátom Arkansas. Súd rozhodol, že si tamojší väzni môžu z náboženských dôvodov nechať narásť brady.