Len v roku 2010 spoločnosti z krajín G7 pripravili daňové orgány afrických štátov prostredníctvom manipulovaných zúčtovacích cien asi o 5,5 miliardy eur, uvádza sa v správe humanitárnej organizácie Oxfam. Podľa Oxfamu je to však iba jeden daňový trik z mnohých.
Tretinou tejto sumy by sa pritom dala vyplniť medzera vo financovaní zdravotníckych systémov Sierry Leone, Libérie, Guinei a Guinei-Bissau, teda krajín postihnutých epidémiou eboly. Rôznymi finančnými podvodmi firiem z celého sveta však chudobné krajiny ročne prichádzajú odhadom o 100 miliárd dolárov na daňových príjmoch, upozorňuje Oxfam. "Je absurdné, keď hlavy štátov a vlád G7 rokujú so svojimi africkými kolegami o ekonomickej podpore, ale nie o tom, ako sa môžu africké krajiny dostať k daniam, ktoré im patria," kritizoval Tobias Hauschild, odborník Oxfamu na financovanie rozvojovej pomoci Hauschild.
Organizácia Oxfam tiež požaduje, aby sa krajiny G7 v Elmau čo najskôr zaviazali k splneniu svojich sľubov ohľadom rozvojovej pomoci. V súčasnej dobe iba Veľká Británia ako jediná krajina G7 spĺňa medzinárodne dohodnutú úroveň poskytnutia 0,7 percenta hrubého národného dôchodku pre rozvojovú pomoc. Nemecko sa v minulom roku dostalo na úroveň len 0,41 percenta. Je "úplne nepochopiteľné, že G7 chce počas nemeckého predsedníctva zamiesť tému financovania rozvojovej pomoci pod koberec," konštatovala organizácia Oxfam.