Teraz sa k nim pridali aj psychológovia z Nebrasky, ktorí zistili, že čím kratší máme spánok, tým viac sa prejedáme. Po nedostatočnom spánku sa nám do krvi neustále vlieva hormón hladu, aj keď sme sýti. Akoby to nestačilo, omnoho ťažšie odolávame pokušeniam a dodržujeme predsavzatia.
Keď sa spojí nedostatok spánku a nadváha, vzniká okrem toho riziko rozvoja cukrovky typu 2 a chorôb srdca. Keď je človek nevyspatý a unavený, negatívne do vplýva na hormonálne riadenie chutí a tak sa cíti hladný. Po krátkom spánku máme neustále vyššiu hladinu ghrelín – už spomínaný hormón hladu. Naopak leptín, hormón sýtosti, je v nízkej koncentrácii a mozog teda nedostáva signál, že je telo sýte.
,,Účinok nedostatočného spánku je tak významný, že by lekárov mal pri prevencii obezity a prejedania zaujímať na prvom mieste hlavne spánkový režim pacienta a jeho úprava. Zmena jedálnička a životného štýlu by sa mala opierať o dostatočný spánok,“ zhodujú sa Alyssa Lundahl a Timothy D. Nelson, autori výskumu z americkej University of Nebraska.