Úrad dokončil vysoký počet vyšetrovaní, pokračoval v trende skracovania ich celkového trvania a vydal rekordný počet odporúčaní za posledných päť rokov. Z celkového počtu prijatých obvinení sa 12 týkalo Slovenska. OLAF v rámci svojej činnosti za rok 2014 zameranej proti podvodom odporučil vrátenie 901 miliónov eur do spoločného rozpočtu EÚ. Postupný návrat týchto peňazí pomôže financovať iné projekty EÚ.
"Poslaním úradu OLAF je odhaľovať a vyšetrovať podvody pri využívaní prostriedkov z fondov EÚ a zabrániť takýmto podvodom. Naša práca prináša konkrétne výsledky a zaisťuje, že peniaze daňových poplatníkov EÚ sa používajú na účely, na ktoré boli pôvodne určené," uviedol generálny riaditeľ OLAF Giovanni Kessler na dnešnej tlačovej konferencii. Kessler pripomenul, že OLAF, podobne ako aj rok predtým, sa sústredil na tie prípady, kde bol zásah úradu najviac potrebný - išlo o komplexné vyšetrovanie v oblastiach, ako sú štrukturálne fondy, colné podvody, pašovanie tovarov, nekalé obchodné praktiky i zahraničná pomoc.
V správe pre médiá OLAF upozornil, že vlani prijal najvyšší počet obvinení od vzniku úradu vôbec - spolu išlo o 1417 položiek. Zo Slovenska to bolo 12 obvinení, jedno z verejnej sféry a 11 zo súkromného sektora. Najviac upozornení na podvody (z oboch sfér) prišlo z Rumunska (79) a Bulharska (59), vyšší počet malo aj Belgicko (53) a Nemecko (35). Naopak, žiadne obvinenia z podvodov nezaslalo Estónsko a Švédsko, Malta nahlásila iba jeden prípad, Dánsko dva a Fínsko a Litva po tri prípady. Z nečlenských krajín EÚ prišlo vlani 12 obvinení z podvodov, ktorými sa zaoberá OLAF, a 486 obvinení nebolo možné pripísať žiadnej konkrétnej krajine. Najvyšší počet obvinení sa týkal zneužívania štrukturálnych fondov (549).
Úrad zároveň vydal rekordný počet odporúčaní (397) a za obdobie posledných päť rokov odporučil tiež vrátenie najvyššej sumy do rozpočtu EÚ - 901 miliónov eur. Vlani OLAF otvoril vysoký počet súdnych vyšetrovaní (234 prípadov), čo je o 60 percent viac ako v období pred reorganizáciou úradu v roku 2012. Darilo sa tiež skracovať celkový čas trvania vyšetrovania prípadov, na priemerných 21 mesiacov.