Požiadal však predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD), aby pamiatky ochránil. Ten tvrdí, že výstavba garáží nijako nálezy neohrozuje a parlament robí všetko pre to, aby pamiatky neboli poškodené.
Výstavba garáží znepokojuje občianskych aktivistov, ktorí sú presvedčení, že ohrozuje archeologické nálezy. Volajú po ich ochrane, ľudia sa v tejto súvislosti obrátili aj na prezidenta Kisku. Ten sa stretol s Pellegrinim. "Nie som ani plánovač, ani stavebný inžinier, aby som robil rozhodcu, či sú tu potrebné ďalšie garáže alebo nie. Vypočul som si všetky argumenty, ale nebudem v tomto smere robiť rozhodcu," vyhlásil po stretnutí a prehliadke staveniska na hrade Kiska. Dodal, že Pellegriniho požiadal, "aby urobil všetko, čo sa dá, aby sa naša história zachovala". Šéf parlamentu má podľa prezidenta viesť dialóg nielen s odborníkmi, ale aj so širokou verejnosťou. Treba podľa neho urobiť všetko pre to, aby sme aj za 10 či 20 rokov boli na hrad a pamiatky na ňom hrdí. "A aby sme nemuseli skonštatovať, že sme urobili jednu obrovskú chybu. Platí tu trikrát merať a raz strihať," odkázal Pellegrinimu.
Kiska zároveň zdôraznil, že ľudia na Slovensku si vážia kultúrne pamiatky a svoju históriu. Zdôraznil, že starostlivosť o pamiatky nie je len prejavom kultúrnosti našej krajiny. "Má aj praktický význam, pretože dokáže pritiahnuť turistov. Naša krajina tento potenciál turistického ruchu nevyužíva dostatočne," poznamenal.
Hlave štátu prezentoval aj posledný stav a plány prezentácie nálezov. "Budú veľmi dobrou formou prístupné verejnosti a každý sa bude môcť ku všetkým nálezom, ktoré sa tu našli, dostať," avizoval. Parlament sa podľa neho dohodol aj so Slovenským národným múzeom, že dve podlažia podzemnej stavby by mali v budúcnosti slúžiť ako lapidárium, kde by sa prezentovali aj skúmali všetky nálezy z areálu. Pokiaľ ide o dialóg s odborníkmi a verejnosťou, podľa Pellegriniho prebieha, ale občas sa vedie ťažko. Uvítal však 16-hodinové grémium, ktoré podľa Pellegriniho potvrdilo, že podzemnú stavbu treba dokončiť.